7 października 2019

Memoriał Wojciecha Augustynowicza

W sobotę 5 października br. w legionowskiej Arenie odbył się Ogólnopolski Turniej Judo połączony z obchodami jubileuszu 50-lecie istnienia Judo Legionowie.


Całe przedsięwzięcie zostało przygotowane, aby uczcić pamięć wielkiego legionowskiego sportowca, trenera i organizatora sportu, którym był Pan Wojciech Augustynowicz, a którego na początku tego roku (6 lutego) z głębokim żalem pożegnaliśmy. Tegoroczny turniej miał na celu uczcić 50 lat JUDO w Legionowie - sportu, który Pan Wojtek wprowadził na te ziemie i założył jeden z pierwszych klubów na Mazowszu.

Rozegrane w Legionowie zawody pokazują, że sport, a zarazem sztuka walki z dalekiej Japonii to doskonała forma dbania o sprawność fizyczną niezależnie od wieku, czego przykładem było nasze widowisko, podczas którego mogliśmy oglądać na tatami zarówno 4 letnie maluszki, jak i 60+ letnich mistrzów – wychowanków Pana Wojtka Augustynowicza.


Ogólnopolski Turniej Judo dzięki zgodzie Prezydenta Miasta Legionowo Pana Romana Smogorzewskiego mogły się odbyć w przestronnej hali sportowej DPD Arena Legionowo na czterech tatami. Sobotnie zawody zgromadziły 120 zawodników w wieku 4 – 15 lat z siedmiu klubów z Polski: Sekcja Judo z Wieliszewa, Arcus z Warszawy, Sekcja Judo SP z Kowies, Bushido z Piaseczna, UKJ 225 z Warszawy, Yuko z Ząbek i oczywiście organizator LTS Legionowo (z największą, bo aż 80 osobową drużyną). Przystąpili oni do rywalizacji o medale i drobne upominki przygotowane dla wszystkich wojowników tak, aby nikt nie pojechał do domu z pustymi rękoma.


Zawodnicy toczyli bardzo zacięte i emocjonujące walki. Najwięcej na ten temat mogą powiedzieć licznie wypełniający halę kibicujący rodzice, dziadkowie i znajomi, którym emocje z maty udzielały się tak mocno, że niejednokrotnie mieli ochotę pomóc własnym pociechom (tych zapraszamy na zajęcia sekcji Masters, która działa przy CSP). Jako, że judo to sport oparty na bezpiecznych technikach samoobrony można było oglądać bezpieczną pełną emocji i zaangażowania rywalizację, którą świetnie prezentowali zarówno ci najmniejsi, jak i ci nieco starsi.


 Po zakończeniu zawodów pierwsi wychowankowie Pana Wojtka – Włodzimierz Bobrek i Adam Dziurdź przygotowali pokaz Nage-no-Kata, a młodsi wspaniały układ łączący taniec i judo. Następnie wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni medalami i drobnymi upominkami. W ceremonii dekoracji uczestniczyli: Gabriela Augustynowicz żona Pana Wojtka, Roman Smogorzewski Prezydent Miasta Legionowo, Antoni Zajkowski Srebrny medalista olimpijski w judo, Jerzy Walkiewicz pierwszy Prezes Sekcji Judo w Legionowie, Tadeusz Szulc Radny Powiatu Legionowskiego oraz trenerki LTS Anna Tomaszewska i Anna Kuźmińska.


Dobrze, że tak udane święto legionowskich judoków udało się zakończyć bez urazów, a wszyscy starsi zawodnicy i zaproszeni goście udali się cmentarz gdzie złożono kwiaty na grobie Pana Wojciecha Augustynowicza, a następnie na ufundowany przez Prezydenta Legionowa poczęstunek.

Prezes LTS
Jacek Kuźmiński

Zdjęcia: Ogrodzka-Studio-Artfotoosa                                                                                                                                

www.judo-legionowo.pl