Młodych o kulturze rozmowy
11 grudnia 2019
Młodych o kulturze rozmowy

O kulturze, jej definicji, funkcjach i znaczeniu dyskutowali uczniowie szkół z terenu powiatu podczas debaty „Dla kogo KULTURA jest ważna?", którą zorganizowano 10 grudnia w sali konferencyjnej legionowskiego ratusza.

W trakcie spotkania rozmawiano o potrzebach i oczekiwaniach młodzieży w obszarze kultury. Skupiono się na tym, co ich zaciekawia i przyciąga do instytucji kultury oraz skłania do podjęcia artystycznych działań z różnych obszarów sztuki. Debatę poprzedziły dwugodzinne warsztaty, podczas których zdefiniowano szerokie pojęcie kultury, dyskutowano o tym, kim są  jej odbiorcy oraz dla kogo i dlaczego jest ona ważna. Poruszono również kwestie animacji kultury, promocji wydarzeń oraz projektowania oferty kulturalnej. Dla animatorów kultury głos młodzieży jest ważny, gdyż pozwala projektować takie działania, które staną się, z punktu widzenia młodego pokolenia, interesujące. Dzięki udziałowi w debacie uczniowie poczuli, że mogą kształtować otaczającą ich rzeczywistość. Być nie tylko odbiorcami kultury, ale mieć moc sprawczą i zostać jej twórcami lub animatorami. Warsztaty i debatę poprowadziła Beata Narel, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie.

To była już kolejna już edycja młodzieżowych debat, organizowanych przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie we współpracy z legionowskim MOK-iem, Ośrodkiem Kultury w Nieporęcie, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Ośrodkiem Kultury w Wieliszewie oraz Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie.