Monitoring jakości powietrza już we wszystkich gminach
20 marca 2019
Monitoring jakości powietrza już we wszystkich gminach

Powiat Legionowski kupił i przekazał wszystkim gminom czujniki jakości powietrza. W sumie zainstalowano dwadzieścia pięć urządzeń, a każde z nich kosztuje blisko 2 tys. zł.

W poprzednim numerze „Kuriera” informowaliśmy, że jako pierwsza czujniki otrzymała gmina Jabłonna. Teraz dołączyły do niej pozostałe samorządy powiatu – gminy Legionowo, Nieporęt, Serock i Wieliszew.

Za zły stan powietrza głównie odpowiada tzw. „niska emisja, czyli emisja pyłów PM 2,5 i PM 10 i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych oraz ze spalin emitowanych przez samochody. Gospodarstwa domowe ogrzewane są starymi piecami, które nie spełniają norm emisyjnych, często pali się w nich materiały do tego nieprzystosowane (śmieci, odpady) lub bardzo słabej jakości węgiel. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), aż 33 z 50 miast, które znajdują się w krajach Unii Europejskiej i posiadają największe stężenie pyłu PM2,5 to miasta polskie.

Czujniki są w pełni zintegrowane z systemem Airly. Poprzez sensory Airly możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online, oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

System informuje na bieżąco o poziomie zanieczyszczenia powietrza oraz o tym, kiedy można bezpiecznie przebywać na zewnątrz. Pozwala to tak zaplanować aktywność, aby nie narażać się na szkodliwe działanie smogu.