Monitorujemy jakość powietrza
15 lutego 2019
Monitorujemy jakość powietrza

Powiat Legionowski zakupił dwadzieścia pięć czujników jakości powietrza, które zostaną zainstalowane na terenie wszystkich gmin powiatu. Pierwsze urządzenia trafiły już do Jabłonny. Każde z nich kosztuje blisko 2 tys. zł.

W okresie grzewczym niemal nie ma tygodnia, żeby Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie nie wydał ostrzeżenia o złej jakości powietrza na naszym terenie. Za ten stan głównie odpowiada tzw. „niska emisja, czyli emisja pyłów PM 2,5 i PM 10 i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych oraz z transportu spalinowego. Gospodarstwa domowe ogrzewane są starymi piecami, które nie spełniają norm emisyjnych, często pali się w nich materiały do tego nieprzystosowane (śmieci, odpady) lub bardzo słabej jakości węgiel (a dokładniej muł i miał węglowy, w innych krajach traktowane jako odpad przy produkcji węgla). Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), aż 33 z 50 miast, które znajdują się w krajach Unii Europejskiej i posiadają największe stężenie pyłu PM2,5 to miasta polskie.

System Airly jest w pełni zintegrowany – od urządzeń do oprogramowania. Poprzez sensory Airly możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

System informuje na bieżąco o poziomie zanieczyszczenia powietrza oraz o tym, kiedy można bezpiecznie przebywać na zewnątrz. Pozwala to tak zaplanować aktywność, aby nie narażać się na szkodliwe działanie smogu. W przypadku, gdy normy pyłów zostają przekroczone, zaleca się unikać długotrwałego przebywania na dworze, ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni. Ponadto osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Montaż czujników jakości powietrza na terenie powiatu pozwoli zaplanować codzienną aktywność w zależności od warunków panujących na zewnątrz, a tym samym zadbać o zdrowie. Jako pierwsza urządzenia otrzymała gmina Jabłonna. Osobiście wójtowi Jarosławowi Chodorskiemu (z lewej) przekazali je starosta Robert Wróbel (w środku) i członek zarządu Grzegorz Kubalski (z prawej)