Na najczulsze struny
12 lipca 2021
Na najczulsze struny

„Historie strunami i smyczkiem pisane” to tytuł kolejnego koncertu w ramach „Pałacowych spotkań z muzyką”, który odbył się 11 lipca w sali balowej jabłonowskiego pałacu. Powiat Legionowski jest współorganizatorem cyklu.

Główne role podczas ostatniego koncertu odegrały skrzypce i gitara klasyczna. Na pierwszym instrumencie zagrała Patrycja Szymańska, a gitarowe struny zaczarował Adam Woch. Zaprezentowany repertuar był zróżnicowany, a o jego ostatecznym kształcie zadecydowało kilka czynników.

W tym roku obchodzimy stulecie urodzin genialnego Argentyńczyka, kompozytora, wirtuoza bandoneonu, twórcy tango nuevo - Astora Piazzolli. Dlatego w programie koncertu nie mogło zabraknąć miejsca dla jego twórczości. W duecie na skrzypce i gitarę zabrzmiała czteroczęściowa „Historia tanga”, ilustrująca rozwój tanga jako gatunku muzycznego na przestrzeni XX wieku. Organizatorzy wybrali także utwory innych kompozytorów w aranżacjach na skrzypce i gitarę, a także od początku napisane z przeznaczeniem na te dwa instrumenty. Muzyczną podróż otworzyły kompozycje z epoki klasycyzmu – „Melodie”, których autorem jest Christoph Willibald Gluck, następnie wykonano utwory Niccolò Paganiniego oraz reprezentanta hiszpańskiego impresjonizmu i neoklasycyzmu - Manuela de Falli, w opracowaniach Pawła Kochańskiego, Fritza Kreislera i Adama Wocha.
Chwilami było nastrojowo, momentami żywiołowo, ale przez cały czas bardzo emocjonalnie. Publiczność nie kryła zachwytu, tradycyjnie nagradzając wykonawców gromkimi brawami.