Na ratunek ciału i duszy
16 grudnia 2019
Na ratunek ciału i duszy

Z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługą defibrylatora oraz zagadnieniami z zakresu depresji i zaburzeń nastroju uczniowie powiatowych szkół ponadpodstawowych zostali zapoznani podczas warsztatów, które współfinansował Powiat Legionowski.

W przypadku zachorowania lub wypadku z zatrzymaniem krążenia i oddechu kluczowe dla przeżycia poszkodowanego są pierwsze 4 minuty. W tym czasie nie zdąży dotrzeć lekarz, ale proste czynności ratownicze może wykonać każdy uczestnik zdarzenia. Ich celem jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia, a także ograniczenie w jak największym stopniu powstałych urazów i ich następstw. To ważne, aby posiąść umiejętność udzielania pierwszej pomocy, dlatego młodzież z terenu powiatu została przeszkolona w tym zakresie. - Uczniowie nauczyli się podstawowych czynności w stosunku do osoby nieprzytomnej, wykonywanych najczęściej przy pomocy rąk. Poznali schemat postępowania z poszkodowanym, od oceny bezpieczeństwa po resuscytację – wyjaśnia prowadzący warsztaty ratownik medyczny Łukasz Ciasnocha.

Drugą inicjatywą była realizacja warsztatów z zakresu zdrowia psychicznego. Fundacja Psyche- Strefa Pozytywnych Myśli zrealizowała w szkołach cykl zajęć o tematyce zaburzeń lękowo-depresyjnych. Spotkania miały charakter interaktywny i były prowadzone w małych grupach, aby zwiększyć jakość przekazywanych informacji. Ponadto rozdano i omówiono materiały psychoedukacyjne, mające na celu poszerzenie i utrwalenie zdobytej wiedzy.