Nie do pary w pochodzie
21 marca 2023
Nie do pary w pochodzie

„Nie do pary, ale razem” to hasło towarzyszące Światowemu Dniu Osób z Zespołem Downa, który przypada 21 marca. Z tej okazji przez centrum Legionowa przeszedł barwny korowód, którego uczestnicy chcieli dać wyraz solidarności z osobami obdarzonymi dodatkowym 21. chromosomem i ich rodzinami.

Marsz Kolorowej Skarpetki to wydarzenie odbywające się w ramach XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Wzięli w nim udział mieszkańcy, samorządowcy, przedstawiciele środowisk oświatowych. W mediach społecznościowych przez cały dzień trwało wyzwanie oznaczone hasztagiem #niedoparyalerazem, na profilach użytkowników pojawiły się zdjęcia stóp w niesparowanych skarpetkach. Na terenie przedszkola w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych zorganizowano Dzień Kolorowej Skarpetki, podczas którego odbyły się warsztaty kreatywne, zabawy integracyjne i muzyczno-ruchowe oraz sesja zdjęciowa.

Data obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa w dniu 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21. chromosomu, a kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa