Nieporęckie dożynki
7 października 2018
Nieporęckie dożynki

Święto Ziemniaka to impreza organizowana w gminie Nieporęt od dwóch dekad. Z czasem przerodziła się w dożynki gminne, które w tym roku odbyły się pod szyldem 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Hasłem do rozpoczęcia uroczystości było wciągnięcie na maszt gminnej flagi przy wtórze hymnu Gminy Nieporęt. Podczas mszy polowej przedstawiciele sołectw przekazali księdzu proboszczowi dary pól, lasów i łąk, symbolicznie dziękując za urodzaj i obfitość plonów. Tuż po nabożeństwie zapłonęło ognisko i rozpoczęło się radosne świętowanie. Jak co roku w Stanisławowie Pierwszym na uczestników gminnych dożynek czekało mnóstwo atrakcji  - pokaz OSP, występy sekcji artystycznych Gminnego Ośrodka Kultury i koncerty m.in. seniorów z zespołów Młodzież 50 + i Echo Nieporętu. W związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości odbyła się promocja książki Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego pt. „Gmina Nieporęt w latach 1918-2018” (więcej o publikacji na str. 6). Wręczono także nagrody w konkursie na najpiękniejszy ogród. Stałym i wzbudzającym największy aplauz punktem imprezy jest wybór Króla i Królowej Ziemniaka. Koronacji zwycięzców dokonali starosta Robert Wróbel i wójt gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur. Dzień pełen wrażeń uświetnił występ Sławomira, którego koncert zakończył imprezę.

rozpalanie ogniska podczas święta ziemniaka

Podczas Święta Ziemniaka nie mogło zabraknąć tradycyjnego ogniska. We wspólnym biesiadowaniu wziął udział starosta Robert Wróbel (pierwszy z prawej)

Jesienne wydarzenie stało się już tradycją. Okazja do integracji lokalnej społeczności i miłego spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze gwarantuje zawsze doskonałą frekwencję na Święcie Ziemniaka.

Dwie kobiety niosawieniec dożynkowy

Dożynki to ukoronowanie mozolnej i wymagającej poświęcenia pracy na roli. Przedstawiciele sołectw przynieśli dożynkowe kosze symbolicznie dziękując za urodzaj i obfitość plonów