Sto lat Nieporętu w jednej książce
6 października 2018
Sto lat Nieporętu w jednej książce

W związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w sobotę 6 października br. odbyła się promocja książki prezentującej dzieje Gminy Nieporęt w latach 1918-2018.

Ta zbiorowa publikacja wydana została dzięki zaangażowaniu Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego i władz gminy Nieporęt. Podczas spotkania przedstawiono genezę powstania wydawnictwa oraz zaprezentowano autorów poszczególnych artykułów zamieszczonych w tej pozycji. Na ponad 200 stronach spisana została historia Nieporętu i okolic na przestrzeni ostatnich stu lat. We wstępie sięgnięto też dalej, przekraczając założone ramy czasowe, do początków osadnictwa na terenach dzisiejszej gminy. Poszczególne artykuły, opracowane na podstawie licznych materiałów źródłowych, ukazują dzieje gminy na różnych płaszczyznach i w szerokiej perspektywie - historycznej, działań wojennych, edukacyjnej, religijnej, a nawet związanej z uwarunkowaniami środowiska. Publikacja wzbogacona została o archiwalne fotografie, wycinki prasowe, ryciny, mapy oraz współczesne zdjęcia. To łącznie ponad 180 ilustracji zwiększających atrakcyjność wizualną wydawnictwa.

Goście przybyli na spotkanie otrzymali egzemplarze książki oraz okolicznościową monetę wydaną przez Nieporęckie Stowarzyszanie Historyczne z okazji stulecia odzyskania niepodległości