Potencjał bez barier - Angelo Pentaris
15 stycznia 2020
Potencjał bez barier - Angelo Pentaris

Tegoroczne obchody IX Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego zainaugurowano spotkaniem z Angelo Pentarisem. Gość opowiedział o swojej walce z chorobą i muzycznej pasji.

Historia Angelo Pentarisa to opowieść o człowieku, któremu już a starcie życie podcięło skrzydła. Jednak dzięki determinacji oraz pomocy najbliższych osiągnął więcej niż niejedna zdrowa i w pełni sprawna osoba. Teraz jeździ po świecie i daje świadectwo, że nie ma rzeczy niemożliwych i nie ma nieosiągalnych celów. Wykład motywacyjny „Jak uwolnić swój całkowity potencjał", z którym przyjechał do Legionowa, jest zapisem jego zmagań z niepełnosprawnością oraz drogi do w pełni satysfakcjonującego życia. – Angelo urodził się przedwcześnie z porażeniem mózgowym oraz tetraplegią, czyli porażaniem czterokończynowym. Lekarze powiedzieli jego rodzicom, że nigdy nie będzie chodził i nigdy nie będzie samodzielny. Intensywne leczenie i rehabilitacja przyniosły wspaniałe efekty, dlatego zasługuje, żeby go pokazać, bo jest człowiekiem sukcesu i wzorem dla innych osób niepełnosprawnych. Podczas swoich wystąpień mówi, że nie wolno poddawać się, że trzeba mieć cel i próbować osiągać go małymi krokami oraz spełniać swoje marzenia. Jego celem była samodzielność, a marzeniem zostanie profesjonalnym perkusistą. Wszystko to osiągnął – mów Jerzy Jastrzębski, prezes Fundacji „Promień Słońca”, która współorganizowała spotkanie z Angelo Pentarisem.
Po wystąpieniu Angelo z mówcy przeistoczył się w perkusistę i wraz z duetem Shandy&Eva zagrał koncert wokalno-instrumentalny.

Organizowane corocznie Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego obfitują w wiele wydarzeń będących okazją do twórczych spotkań, wymiany doświadczeń i opinii dotyczących różnych sposobów włączania osób niepełnosprawnych w główny nurt życia społecznego. Już teraz trwają zgłoszenia do konkursów: literackiego, plastycznych i form scenicznych oraz nabór kandydatów do orderu "Przyjaciel Niepełnosprawnych".