Powiat aktywnie dla seniorów
7 sierpnia 2018
Powiat aktywnie dla seniorów

Rada Powiatu uchwaliła program aktywizacji osób starszych z terenu powiatu legionowskiego. Jego celem jest wsparcie inicjatyw służących seniorom, organizacja zajęć i wydarzeń, które dadzą im szansę na wyjście z domu, wspólne spotkania i realizację swoich pasji.

Osoby powyżej 60. roku życia stanowią dziś około 20% całej populacji powiatu legionowskiego. To znacząca i ważna grupa społeczna. Przyjęty program zakłada wsparcie inicjatyw skierowanych do seniorów, przygotowanych przez organizacje pozarządowych działające na terenie powiatu,  w zakresie promocji zdrowia, aktywności fizycznej, kultury, bezpieczeństwa i życia publicznego.

Aktywni seniorzy to wartość dla każdej społeczności, bo możemy czerpać z ich mądrości i doświadczenia życiowego. Nie będzie to jednak możliwe, gdy zepchnie się tę grupę społeczną na margines życia publicznego i zamknie w przysłowiowych „czterech ścianach”. Dostosowana do potrzeb  i oczekiwań osób starszych oferta kulturalna czy prozdrowotna to sposób na realne wsparcie  i aktywizację seniorów z naszego terenu. Ważne jest także zapobieganie wykluczeniu seniorów, zwłaszcza z terenów wiejskich. Tam barierą często jest brak informacji o ofercie i problemy z transportem publicznym, mówi Anna Gajewska, Członek zarządu Powiatu Legionowskiego.

Najbliższym wydarzeniem, któremu Powiat udzielił wsparcia jest koncert piosenek pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”, który odbędzie się 8 września br., o godz. 18.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Wspólnota Lokalna Powiatu Legionowskiego we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Serock, Akademią Seniora, Kołami Gospodyń Wiejskich oraz sołtysami z terenu gminy Serock.  Przed koncertem chętni będą mogli poznać historię Serocka spacerując w towarzystwie wolontariuszy po malowniczych zakątkach miasta. Na zakończenie wieczoru zaplanowano poczęstunek.

Wielu seniorów wciąż czuje się młodo, ma siły i chęci do działania. Program aktywizujący tę grupę społeczną, przyjęty przez powiatowych radnych,  to odpowiedź na potrzeby i oczekiwania osób, które na emeryturze chcą ciekawie i aktywie spędzać czas. fot. www.freepik.com