Powiat na pomoc duszy – bezpłatne konsultacje dla dzieci i młodzieży
21 lipca 2021
Powiat na pomoc duszy – bezpłatne konsultacje dla dzieci i młodzieży

Bezpłatne konsultacje psychiatryczne i psychologiczne dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu legionowskiego oraz warsztaty dla rodziców i pedagogów znalazły się w ofercie Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zapisy już trwają.

Wystartowała akcja "Profilaktyka ochrony zdrowia psychicznego - zapobieganie zaburzeniom psychicznym i konsekwencjom pandemii COVID-19 dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży", zakładająca udzielanie kompleksowej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego wśród mieszkańców powiatu legionowskiego, w szczególności dzieci i młodzieży. Jej celem jest przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym, w tym zaburzeniom depresyjnym, agresji, lękom spowodowanym izolacją społeczną oraz kształtowanie postaw i zachowań, które wpłyną na jakość i styl życia młodych osób.

Propozycja jest skierowana do dzieci i młodzieży (1-18 lat), dając im możliwość skorzystania z darmowych konsultacji psychiatrycznych i psychoterapeutycznych.
Ponadto przewidziano zorganizowanie szkoleń dla rodziców dotyczących wpływu pandemii i izolacji społecznej na sferę psychiczną ich podopiecznych. W ich trakcie eksperci wskażą, z jakimi problemami mierzą się młodzi ludzie, na co zwrócić szczególną uwagę, w jaki sposób pomóc i kiedy warto udać się do specjalisty.
Zaplanowano także realizację szkoleń dla pedagogów szkolnych, zatrudnionych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu legionowskiego, z zakresu interwencji kryzysowych związanych z pandemią COVID-19. W efekcie zwiększeniu ulegnie świadomość pedagogów co do stanów emocjonalnych i psychicznych uczniów.

W przypadku wprowadzenia obostrzeń związanych z sytuacją epidemiczną, wszystkie powyższe działania mogą zostać zrealizowane online.

Program Ochrony Zdrowia Psychicznego ma na celu przeciwdziałać problemom zdrowia psychicznego oraz zapewnić niezbędną pomoc tym, którzy ich doświadczają. Zakłada prowadzenie działań na rzecz upowszechnienia wiedzy na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz zapobiegania i wczesnego wykrywania zaburzeń depresyjnych, w tym związanych z izolacją społeczną oraz innymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19. W tym roku na ten cel Powiat zarezerwował w budżecie 30 tys. zł. Wykonawcą programu jest Fundacja Psyche – Strefa Pozytywnych Myśli w Chotomowie.

Zapisy pod numerem telefonu: 512 895 219. Liczba miejsc ograniczona.

 

Fot. Freepik.com