Powiat wspiera warsztaty i akcje krwiodawstwa
14 października 2019
Powiat wspiera warsztaty i akcje krwiodawstwa

Warsztaty o Honorowym Dawstwie krwi w postaci e-learningu i prelekcji połączone z możliwością oddania krwi to jeden z przejawów współpracy Powiatu z Klubem HDK Legion na rzecz wspierania idei krwiodawstwa wśród uczniów szkół średnich z terenu powiatu.

Działania, zorganizowane pod szyldem ogólnopolskiej kampanii „Niepodległą mamy we krwi" pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Zdrowia, mają na celu przybliżyć tematykę krwiodawstwa młodzieży pozwalając z jednej strony zapoznać się z najistotniejszymi informacjami na temat dawstwa krwi, z drugiej natomiast - oddać krew po raz pierwszy. Przekłada się to bezpośrednio na pozyskiwanie dawców pierwszorazowych, a więc najcenniejszych w idei HDK. Tylko podczas wydarzenia w Liceum im. Marii Konopnickiej Legionowie, które odbyło się 11 października 22 uczniów oddało blisko dziesięć litrów krwi. W ramach współpracy z Powiatem w październiku przeprowadzonych zostanie aż pięć akcji krwiodawstwa w szkołach średnich. – E-learning o honorowym dawstwie krwi to pierwsza taka inicjatywa w Polsce, a być może nawet na świecie, która swój debiut ma właśnie w powiecie legionowskim. Polega na instalacji nowoczesnych lekcji na platformie edukacyjnej, a następnie dostosowaniu ich do danej szkoły średniej na terenie powiatu już na stałe. Warsztaty kończą się testem wiedzy, a całość trwa nie dłużej niż godzinę lekcyjną. E-learning dostępny jest także w wersji ogólnodostępnej na Portalu Legion www.legionhdk.pl i tam każdy może z niego skorzystać, aby poszerzyć swoją wiedzę o krwiodawstwie – wyjaśnia Robert Kowalewski, prezes Stowarzyszenia i Klubu HDK Legion.