Powiat zadbał o zdrowie mieszkańców
4 maja 2020
Powiat zadbał o zdrowie mieszkańców

Z bezpłatnych badań w ramach ubiegłorocznej edycji programu zdrowotnego skorzystało 2 611 mieszkańców, a ponad 11 tys. osób wzięło udział w warsztatach, wykładach, zajęciach i przedsięwzięciach o tematyce zdrowotnej. Na realizację programu Powiat Legionowski przeznaczył blisko 360 tys. złotych. Czas na podsumowanie.

Starostwo powiatowe w Legionowie aktywnie zajmuje się promocją i ochroną zdrowia od 2001 roku. W 2019 roku zadbano o mieszkańców powiatu poprzez zorganizowanie bezpłatnych badań profilaktycznych oraz akcji edukacyjnych, mających na celu podniesienie świadomości i rozpowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Ponadto powiat aktywnie włączył się w inicjatywy prozdrowotne na naszym terenie organizowane przez podmioty zewnętrzne.

Z akcji wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, skierowanej do osób wieku 50-75 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz 25-49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym, skorzystało 583 mieszkańców. U 454 wykonano kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych. 141 badań dało wynik nieprawidłowy, z czego w 46 przypadkach zaszło podejrzenie nowotworu.

W ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego, dedykowanego panom w wieku 55-69 lat, przeprowadzono konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz oznaczono z krwi marker raka prostaty – PSA wolny. Przebadano 145 pacjentów - 17 osób uzyskało dodatni wynik PSA, u dwóch z nich pojawiło się podejrzenie nowotworu. Dodatkowo zorganizowano także warsztaty edukacyjne, prowadzone przez specjalistę urologa.

Dużym powodzeniem wśród mieszkanek powiatu cieszył się program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi – 418 pań zostało przeszkolonych z samobadania piersi i zakwalifikowanych do mammografii. Badanie dało wynik nieprawidłowy w 209 przypadkach, z czego cztery wskazywały na nowotwór.

W trakcie ortopedycznych badań przesiewowych pod kątem wad postawy przebadano 1 300 drugoklasistów ze wszystkich publicznych szkół podstawowych z terenu powiatu. Wady postawy wykryto u 760 dzieci. Dofinansowano także instruktażowe zajęcia korekcyjne, skorzystało z nich 516 dzieci.

W programie „Krzewienie idei krwiodawstwa wśród mieszkańców Powiatu Legionowskiego”, który zakładał organizację prelekcji na temat krwiodawstwa, zajęć e-learnigu, zabaw tematycznych w przedszkolach oraz organizację akcji krwiodawstwa i konferencji „Niepodległą mamy we krwi”, wzięło udział 4 541 osób. W szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy wraz z nauką obsługi defibrylatora wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkół wzięły udział 392 osoby. Pamiętając o tym, jak ważna jest zbilansowana dieta, zorganizowano warsztaty zdrowego żywienie, w których uczestniczyły 22 osoby.

W programie zdrowotnym znalazła się także ochrona zdrowia psychicznego. Z usług punktu poradnictwa psychologicznego dla dzieci i młodzieży w zakresie wykrywania wad rozwojowych skorzystało 30 osób, a 24 rodziny otrzymały pomoc w punkcie pomocy dla rodzin osób chorych psychicznie. Ponadto 300 uczniów wzięło udział w warsztatach dotyczących depresji i zaburzeń osobowości.

Konkurs teatralny „Zdrowie w Bajce” jest inicjatywą mającą na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych i właściwych nawyków higienicznych oraz pogłębienie świadomości na temat zdrowego trybu życia wśród najmłodszych mieszkańców naszego powiatu. Ubiegłoroczna edycja zgromadziła ponad 300 dzieci.

Tegoroczna odsłona programu ruszy w drugiej połowie roku.