Prace na Jeziorze Wieliszewskim
14 października 2019
Prace na Jeziorze Wieliszewskim

Na Jeziorze Wieliszewskim przeprowadzono prace, związane z budową przepustozastawki, mającej na celu piętrzenie wód, aby ochronić zbiornik przed zarastaniem i wyschnięciem.

Pojawiające się w ostatnich latach w Polsce susze wpłynęły niekorzystnie na stan wód gruntowych również na terenie naszego powiatu. W tym roku zostały podjęte działania, mające na celu ochronę lustra wody Jeziora Wieliszewskiego. Poprzedzono je badaniami geologicznymi gruntu i rozważono możliwość zablokowania odpływu wody ze zbiornika. Badania te wypadły pomyślnie, a to umożliwiło zaprojektowanie przepustozastawki, której celem jest piętrzenie wód zbiornika. Po uzyskaniu niezbędnych uzgodnień i pozwoleń, na początku października rozpoczęto prace. Obecnie, po wykonaniu przepustozastawki na Jeziorze Wieliszewskim trwa proces stabilizacji wody. Proces jest na bieżąco monitorowany przez inżynierów meliorantów i hydrologa. Ustalenie optymalnego funkcjonowania urządzenia będzie możliwe po około dwóch tygodniach stałej obserwacji zbiornika na całej jego długości. W przypadku długotrwałego opadu deszczu zastosowano rozwiązanie technologiczne, umożliwiające natychmiastowy zrzut nadmiaru wody.

Koszt wykonania tej inwestycji to ponad 150 tys. zł. Gmina Wieliszew przekazała ponad 135 tys zł, a Powiat Legionowski, na wniosek Gminnej Spółki Wodnej Wieliszew, wsparł realizację tego zadania dotacją celową w wysokości 15 tys. zł.

Fot. UG Wieliszew