Rada Powiatu w Legionowie - dwie uchwały jubileuszowe
26 maja 2020
Rada Powiatu w Legionowie - dwie uchwały jubileuszowe

Podczas XVIII sesji Rady Powiatu w Legionowie uchwalono dwa dokumenty związane z ważnymi dla naszej wspólnoty lokalnej jubileuszami:

- 30. rocznicą odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce

- 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II

Poniżej prezentujemy treść stanowiska Rady Powiatu w Legionowie w sprawie obu uroczystości.

Stanowisko Rady Powiatu w Legionowie w sprawie uczczenia 30. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce

Przemiany polityczne, społeczne i gospodarcze przełomu lat 80. i 90. przyniosły również restytucję samorządu terytorialnego. Do polskich miast, wsi i miasteczek dotarła idea samorządności, dzięki której społeczności lokalne uzyskały możliwość kształtowania swojej tożsamości i bytu w oparciu o własne oczekiwania, potrzeby i możliwości. Dokładnie 30 lat temu, 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w powojennej Polsce w pełni wolne wybory do Rad Gmin i Rad Miejskich. Dla upamiętnienia tej doniosłej i kluczowej dla lokalnego rozwoju daty, 27 maja uchwałą sejmu został ustanowiony Dniem Samorządu Terytorialnego.

Zmiany dotyczące upodmiotowienia struktur samorządowych okazały się trwałym fundamentem powstania społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki nim nastąpił rozwój lokalnych aktywności, oddolnych inicjatyw, budowania poczucia wspólnoty i odpowiedzialności zarówno za Polskę, jak i Małą Ojczyznę. Decentralizacja państwa przy jednoczesnym konsekwentnym zastosowaniu zasady pomocniczości miała również ogromny wpływ na rozwój przedsiębiorczości, a ten z kolei – na budowę podstaw silnej gospodarki.

Ostatnie 30 lat dla gmin naszego powiatu to czas dynamicznego rozwoju – zarówno na płaszczyźnie materialnej, jak i wspólnotowej. Niewątpliwie decydującym czynnikiem tego postępu było umożliwienie samostanowienia, decydowania o kierunkach strategii, szybkiego reagowania na rodzące się potrzeby i możliwości ich zaspokajania.

Dzisiejszy Powiat Legionowski to samorząd korzystający z nowoczesnych narzędzi pozwalających stale podnosić jakość usług i komfort życia. Znajduje to odzwierciedlenie w licznych inwestycjach rozbudowujących infrastrukturę i poprawę bezpieczeństwa. Poza rozwojem infrastruktury równie ważna jest dbałość o oświatę i edukację, a także pielęgnowanie wspólnoty samorządowej.

Z okazji Jubileuszu 30 - lecia Samorządu Terytorialnego Rada Powiatu Legionowskiego wyraża wdzięczność i szacunek wszystkim, którzy zaangażowali się w wielkie dzieło budowy Samorządnej Rzeczypospolitej. Słowa wdzięczności kierujemy na ręce naszych koleżanek i kolegów Samorządowców, Radnych Rad Miejskich, Gminnych i Powiatowych, prezydentów, burmistrzów, wójtów, sołtysów, urzędników, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, jak również do przedsiębiorców i rolników – wszystkich Mieszkańców, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do odbudowy samorządności oraz tworzenia potencjału gospodarczego Gmin i Powiatu.

Czerpiąc dumę i satysfakcję z osiągnięć minionych 30 lat, życzymy wszystkim Naszym Mieszkańcom dalszego rozwoju wspólnoty lokalnej oraz wszelkiej pomyślności w realizacji podejmowanych działań.

Stanowisko Rady Powiatu w Legionowie w sprawie 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Karol Józef Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, urodził się 18 maja 1920 r., w Wadowicach. Jako Ojciec Święty, stał się jedną z najważniejszych osób na świecie, najbardziej rozpoznawalnym Polakiem. Jego postawa i decyzje miały wpływ na bieg historii.

Trudno wyobrazić sobie upadek autorytarnej dyktatury PRL na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku bez wsparcia i determinacji Jana Pawła II. Zainicjowane wtedy zmiany ustrojowe miały bezcenny wpływ na życie Polaków. Wraz z odzyskaniem wolności odradzał się samorząd – skorzystaliśmy z możliwości odtworzenia najpierw gmin, później powiatów. Wraz z decentralizacją państwa obywatele zyskali realny wpływ na kierunki rozwoju swojej Małej Ojczyzny. Dzięki mechanizmom demokracji nastąpiła w Polsce zmiana jakości życia i możemy czuć się gospodarzami we własnym domu.

Ciesząc się wolnością chcemy pamiętać jednak symboliczną chwilę, która w czasie największego zniechęcenia wlała w serca Polaków nadzieję na wyzwolenie. Świętując 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły wracamy myślami do słów wypowiedzianych przez Niego w 1979 roku, na warszawskim Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.” Wydarzenie to miało historyczny wpływ na ówczesną postawę Polaków – bez względu na wyznawany światopogląd. Naród przybity, od lat tkwiący w PRL-owskim marazmie, pozbawiony nadziei zbudził się do „wiosny Solidarności”. Nieprzejednana postawa Papieża Polaka, oraz utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” były początkiem zmian, które doprowadziły do upadku systemu totalitarnego.

Jan Paweł II był papieżem radykalnym w walce z niesprawiedliwością i nierównościami społecznymi, ale jednocześnie skupiał się na łączeniu tam, gdzie od wieków istnieją głębokie podziały. Podejmował działania na rzecz dialogu międzyreligijnego, co znajdowało wyraz w spotkaniach przedstawicieli Kościoła katolickiego z reprezentantami pozostałych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, wyznawców judaizmu oraz islamu. Trudno znaleźć we współczesnej historii świata osobę, która zrobiła więcej w dziele budowania sojuszu ludzi dobrej woli. Jego priorytetem było tworzenie rzeczywistości, którą nazwał „cywilizacją miłości”.

Niniejszym dokumentem Rada Powiatu w Legionowie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II oddaje hołd temu Wielkiemu Polakowi, oraz wyraża wdzięczność za jego życie i wszystko to, co zrobił dla Polaków, naszej ojczyzny i całego świata.