Radni w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II
26 maja 2020

Radni w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II

Podczas majowego posiedzenia Rady Powiatu przyjęto uchwałę w sprawie upamiętnienia przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II.

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. W 1978 roku wybrany został papieżem, i przyjąwszy po swoim poprzedniku imiona Jan Paweł, stał się jedną z najważniejszych osób na świecie, najbardziej rozpoznawalnym Polakiem. Jego pontyfikat, podczas którego odwiedził 129 krajów, beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, wielkimi literami wpisał się na kartach historii. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie - został beatyfikowany 1 maja 2011 r., po czym 27 kwietnia 2014 r. został kanonizowany.

W przejętym przez powiatowych radnych dokumencie czytamy: Trudno wyobrazić sobie upadek autorytarnej dyktatury PRL na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku bez wsparcia i determinacji Jana Pawła II. Wraz z odzyskaniem wolności odradzał się samorząd – skorzystaliśmy z możliwości odtworzenia najpierw gmin, później powiatów. Świętując 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, wracamy myślami do słów wypowiedzianych przez Niego w 1979 roku, na warszawskim Placu Zwycięstwa - „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.” Naród przybity, od lat tkwiący w PRL-owskim marazmie, pozbawiony nadziei zbudził się do „wiosny Solidarności”. Jan Paweł II był papieżem radykalnym w walce z niesprawiedliwością i nierównościami społecznymi, ale jednocześnie skupiał się na łączeniu tam, gdzie od wieków istnieją głębokie podziały. Podejmował działania na rzecz dialogu międzyreligijnego, co znajdowało wyraz w spotkaniach przedstawicieli Kościoła katolickiego z reprezentantami pozostałych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, wyznawców judaizmu oraz islamu. Trudno znaleźć we współczesnej historii świata osobę, która zrobiła więcej w dziele budowania sojuszu ludzi dobrej woli. Jego priorytetem było tworzenie rzeczywistości, którą nazwał „cywilizacją miłości”.