Rok dla oczu
24 marca 2023
Rok dla oczu

W pierwszym roku działalności w Oddziale Chirurgii Okulistycznej szpitala WIM w Legionowie przeprowadzono 1200 operacji zaćmy z wszczepieniem soczewki sztucznej oraz podano 524 zastrzyki lecznicze do gałki ocznej.

Od początku działalności (styczeń 2022 r.) do końca lutego 2023 r. oddział i połączona z nim poradnia obsłużyli 14 tys. wizyt. Te dane jasno pokazują, że oddział zdobył zaufanie mieszkańców powiatu legionowskiego, a także pacjentów z całej Polski, bo i takich nie brakuje. Miesięcznie przeprowadza się tu około 140 operacji zaćmy i wykonuje 100 zastrzyków. Zdarzają się też stany nagłe i nietypowe – np. usuwanie wbitego w twardówkę pacjenta włosa jamnika, ale na takie sytuacje personel jest również doskonale przygotowany. - Przenieśliśmy nasze doświadczenia zdobyte w Klinice Okulistyki WIM na Szaserów wprost na salę operacyjną szpitala w Legionowie. W naszym oddziale zapewniamy zdecydowaną większość dostępnych na rynku badań okulistycznych (badania rogówki, soczewki, ciała szklistego, siatkówki, nerwu wzrokowego). Diagnozujemy dolegliwości i choroby oczu, dysponujemy OCT (optyczna tomografia siatkówki), USG, IOL Master, polem widzenia, topografem rogówki i torem wizyjnym. Oprócz szerokiej diagnostyki koncentrujemy się na operacjach zaćmy i zastrzykach do oka. Operacje zaćmy wykonuję osobiście. Wszystkie badania, konsultacje i zabiegi są realizowane w ramach kontraktu z NFZ – mówi kierownik Oddziału Chirurgii Okulistycznej szpitala WIM w Legionowie dr n. med. Mateusz Tłustochowicz.

W planach jest dalszy rozwój oddziału poprzez zwiększenie kadry lekarskiej, wykonywanie większej liczby operacji, a także rozszerzenie oferty o operacje plastyczne powiek.