Służby podsumowują 2020 rok
24 lutego 2021
Służby podsumowują 2020 rok

Podczas lutowej sesji Rady Powiatu Komenda Powiatowa Policji w Legionowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego terenu złożyły sprawozdania ze swojej działalności za ubiegły rok.

Policja
W 2020 roku wszczęto 2 673 postępowania o popełnienie przestępstw, w tym 1 728 postępowań o przestępstwa kryminalne. Popełniono 2 808 wykroczeń. Spadkowi liczby przestępstw w stosunku do 2019 r. towarzyszył wzrost poziomu ich wykrywalności. W 2020 r. na terenie powiatu odnotowano 1 zabójstwo, 142 akty przestępczości narkotykowej oraz 476 przypadków przestępczości gospodarczej, 404 kradzieże cudzej rzeczy, 165 kradzieży z włamaniem oraz 79 kradzieży samochodów. Ogółem za przestępstwa kryminalne zatrzymano 409 osób. Ujawniono i zatrzymano 267 osób poszukiwanych, a 315 doprowadzono do aresztów śledczych i zakładów karnych celem odbycia kary. Nieletni dopuścili się w ubiegłym roku 27 czynów karalnych. Zatrzymano 44 osoby podejrzane o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie.
Funkcjonariusze dokonali 86 866 kontroli osób podlegających kwarantannie lub izolacji domowej w związku z COVID-19. Na okoliczność przestrzegania reżimu sanitarnego skontrolowano 700 sklepów, 45 sal weselnych, 335 środków transportu publicznego i dokonano 61 kontroli punktów handlowych. Ponadto policjanci z legionowskiej KPP zabezpieczyli 31 imprez sportowych.
Policjanci z wydziału Ruchu Drogowego skontrolowali 25 221 pojazdów, ujawniając 419 kierowców po spożyciu alkoholu. Zatrzymano 768 praw jazdy, nałożono 9 903 mandaty. W stosunku do 2019 r. nastąpił wzrost liczby wypadków drogowych z 31 do 40. Ranne zostały w nich 44 osoby, a 5 poniosło śmierć. Kolizji drogowych odnotowano 1 287.

Straż Pożarna
W 2020 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej uczestniczyły w 2 527 interwencjach. Powiatowa straż wzywana była do 385 pożarów. Odnotowano 1 946 zagrożeń miejscowych, najczęściej związanych z anomaliami pogodowymi oraz wypadkami komunikacyjnymi. Pojawiały się również wezwania niezasadne - tzw. fałszywych alarmów było w roku ubiegłym aż 196. KP PSP przeprowadziła na terenie powiatu 97 kontroli w 117 obiektach (budynkach użyteczności publicznej, budynkach zbiorowego zamieszkania, budynkach wielorodzinnych i produkcyjno-magazynowych oraz na terenach leśnych), wykazując 216 nieprawidłowości.
Podczas sesji podsumowano także działalność Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego terenu. Funkcjonuje tu 15 jednostek OSP, z których 11 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Swoją wiedzą i odwagą służy około 750 osób. W ubiegłym roku zastępy OSP uczestniczyły w ponad 2 286 interwencjach. Interwencji związanych z pandemią COVID-19 było 500 (dezynfekcja miejsc publicznych, dostarczanie środków ochronnych, żywności).

LWOPR
W 2020 roku Legionowski WOPR uczestniczył w 152 akcjach ratunkowych, 231 osobom udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, doszło do dwóch utonięć. LWOPR podejmował działania prewencyjne oraz kontrole miejsc okresowo i zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli. Prowadzono codzienne patrole Jeziora Zegrzyńskiego w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska, a także akcje i działania edukacyjne z pierwszej pomocy i bezpieczeństwa nad wodą dla dzieci i młodzieży. W sezonie letnim ratownicy LWOPR zabezpieczyli trzy kąpieliska na terenie powiatu – w Wieliszewie, Nieporęcie i Serocku.

Fot. UG Nieporęt