Spektakl muzyczny „MoNEWszko”
13 września 2019
Spektakl muzyczny „MoNEWszko”

Kontynuując obchody Roku Stanisława Moniuszki, Powiatowa Instytucja Kultury zaprosiła mieszkańców na spektakl muzyczny o przewrotnym tytule „MoNEWszko”. Wydarzenie zorganizowano 11 września w sali widowiskowej legionowskiego ratusza.

Młodzi wykonawcy ze Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie przedstawili własne, oryginalne interpretacje dzieł Stanisława Moniuszki. Młodzież zaprezentowała niestandardowe wykonania wokalne utworów twórcy opery narodowej, oparte na improwizacji, ruchu i grze aktorskiej. Pieśni Moniuszki można było usłyszeć zarówno w wersjach klasycznych, jak i nowych aranżacjach – we współczesnym brzmieniu harmonicznym. Wykonawcy z Muzycznej Sceny Młodych, działającej w SCEK, pod opieką merytoryczną Urszuli Napiórkowskiej i Marcina Piękosa, w choreografii przygotowanej przez Izabelę Borkowską, porwali publiczność swoim występem.

Spektakl poprzedziło wręczenie nagród w konkursie plastycznym „O czym szumią jodły w operze „Halka” Stanisława Moniuszki”, w którym uczestnicy mieli za zadanie przedstawić interpretację plastyczną arii Jontka z IV aktu opery, oddając charakter pieśni i jej tło przyrodnicze. Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić wszystkich uczestników, przyznając im, ufundowane przez Powiat Legionowski, karty podarunkowe na materiały plastyczne.

Fot. Małgorzata Piekutowska