Spotkanie z mistrzem ilustracji
22 maja 2019
Spotkanie z mistrzem ilustracji

O 1 do 15 czerwca br. w Galerii Sztuki na Prostej, ul. Prosta 2 w Jabłonnie, będzie można podziwiać prace mistrza iustracji Józefa Wilkonia.
Wystawie towarzyszy konkurs plastyczny pt. „MALI MISTRZOWIE ILUSTRACJI” organizowany przez Powiatową Instytucję Kultury PIK. Szczegóły na http://www.pik.legionowski.pl/m-konkursy/item/542-mali-mistrzowie-ilustracji-konkurs-plastyczny.html

Józef Wilkoń jest Mistrzem ilustracji książek dla dzieci. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek ‒ zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych ‒ a ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków.

Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973) oraz ponad 80 książek dla dzieci zagranicą.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie . W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami. Napisana i zilustrowana przez niego książka Psie Życie została uznana przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za najpiękniejszą książkę roku 2011 oraz nagrodzona brązowym medalem w jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013. W 2015 ukazała się albumowa edycja Pana Tadeusza, a w roku 2016 Don Kichot z  setką ilustracji Józefa Wilkonia.