Powiat z nagrodą
22 maja 2019
Powiat z nagrodą

Działania na rzecz sportu dzieci i młodzieży, w tym utworzenie Piłkarskiej Ligi Powiatu Legionowskiego, zostały zauważone i docenione. Powiat Legionowski znalazł się w pierwszej dziesiątce w rankingu Pismo Wspólnota "Samorząd przyjazny Klubom Piłkarskim".

Uroczysta gala Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty „Edukacja Przyszłości” odbyła się 21 maja br. w Lublinie. W imieniu powiatu wyróżnienie odebrał starosta Robert Wróbel. Nagrodą dla samorządów są bilety na mecz finałowy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej World Cup Poland 2019, który rozegrany zostanie 15 czerwca br. w Łodzi. Wejściówki trafią do wyróżniających się zawodników Piłkarskiej Ligi Powiatu Legionowskiego. W naszym regionie to samo wyróżnienie w kategorii gmin miejskich odebrał również burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.

Autorzy rankingu porównywali samorządy pod kątem wspierania przez nie klubów piłkarskich. Badanie objęło 2478 gmin, 314 powiatów i 16 samorządów wojewódzkich. Opisane zostały 5013 dotacje dla klubów piłkarskich. Ranking był przeprowadzony w kilku kategoriach: województwa, powiaty, gminy miejsko – wiejskie i gminy wiejskie.
Główne kryteria brane pod uwagę to: środki finansowe otrzymane przez poszczególne kluby piłkarskie, wydatki gmin na kluby piłkarskie w wydatkach ogólnych budżetów, wydatki gmin na kluby piłkarskie w przeliczeniu na jednego mieszkańca i środki finansowe otrzymane przez kluby piłkarskie w różnych klasach rozgrywkowych.

Obliczono, że polskie samorządy wydały na kluby piłkarskie w 2018 r. łącznie 342, 6 mln zł, przy czym najhojniejsze okazały się samorządy na Mazowszu, Śląsku i Dolnym Śląsku.

 

fot. Robert Gardziński