Spotkanie Akademii Edukacji Regionalnej
24 stycznia 2020
Spotkanie Akademii Edukacji Regionalnej

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie organizuje bezpłatne spacery tematyczne oraz zajęcia w ramach Programu Edukacji Regionalnej. Prelekcja "Historyczne atrakcje turystyczne Gminy Serock", która odbyła się 22 stycznia w Regionalnej w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich, to pierwsze spotkanie w ramach w ramach tego projektu w gminie Serock.

We współpracy z lokalnymi partnerami PIK, w każdej z gmin powiatu legionowskiego, będzie organizowała wykłady oraz zajęcia tematyczne w plenerze dedykowane rejonowi danej gminy. Na poszczególnych spotkaniach pojawią się regionaliści i historycy, którzy opowiedzą o najciekawszych lokalnych pomnikach kultury i ważnych postaciach związanych z okolicą. Pierwsze w gminie Serock spotkanie Programu zgromadziło ponad trzydzieścioro uczniów szkół podstawowych z Zegrza, Jadwisina, Woli Kiełpińskiej i Serocka wraz z nauczycielami. Uczestnicy wysłuchali wykładu Mirosława Pakuły, dzięki któremu poznali rozmaite zabytki zlokalizowane w gminie Serock, od kapliczek po pałace, i obiekty wojskowe.

Tematyka proponowanych zajęć jest szeroka, może obejmować zagadnienia z historii, geografii, języka polskiego i wiedzy o kulturze. Spotkania można organizować zarówno w tygodniu, w czasie godzin lekcyjnych, jak i popołudniami i w weekendy. Planowane są także zajęcia pokazowe dla nauczycieli z wykorzystaniem materiałów zawartych w publikacji "Program edukacji regionalnej: Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość powiatu legionowskiego”. Na spotkania zapraszane będą również znane osoby związane gminą, które mogą zostać ambasadorami edukacji regionalnej.