Stan bezpieczeństwa w powiecie
25 lutego 2020
Stan bezpieczeństwa w powiecie

Podczas lutowej sesji Rady Powiatu Legionowskiego Komenda Powiatowa Policji w Legionowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych na naszym terenie oraz Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe złożyły sprawozdania ze swojej działalności za ubiegły rok.

Policja
W 2019 roku wszczęto 2 842 postępowania o popełnienie przestępstw ogólnych i 1 913 postępowań o przestępstwa kryminalne. Zanotowano wzrost liczby przestępstw w siedmiu najbardziej uciążliwych kategoriach przy jednoczesnym wzroście wykrywalności sprawców. Ponadto na terenie powiatu odnotowano 1 zabójstwo, 148 aktów przestępczości narkotykowej oraz 499 przypadków przestępczości gospodarczej i 37 korupcyjnej. Zatrzymano 39 osób poszukiwanych listami gończymi.
W 2019 roku we wszystkich kategoriach przestępstw na gorącym uczynku zatrzymano ogółem 504 sprawców. Ponadto policjanci z legionowskiej KPP zabezpieczyli 36 imprez masowych – 23 sportowe i 13 kulturalnych. Zrealizowano programy okolicznościowe z zakresu prewencji kryminalnej oraz zorganizowano 415 spotkań z dziećmi, pedagogami i seniorami w ramach działań z zakresu profilaktyki społecznej. Zarejestrowano 32 383 zgłoszenia na numery alarmowe.
Policjanci z wydziału Ruchu Drogowego skontrolowali 28 323 pojazdy ujawniając 519 kierowców po spożyciu alkoholu. W stosunku do 2018 r. nastąpił wzrost liczby wypadków drogowych oraz spadek liczby kolizji drogowych. Rannych zostało w nich 38 osób, a 4 osoby poniosły śmierć. Zatrzymano 808 praw jazdy.
W 2019 r. samorządy na sfinansowanie m. in. służb ponadnormatywnych oraz zakup sprzętu i wyposażenia przeznaczyły środki pochodzące z dochodów własnych w wysokości ponad 600 tys. zł. Udział Powiatu Legionowskiego w tej kwocie to 112 tys. zł.

Straż Pożarna
Z przedstawionego raportu wynika, że w 2019 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej uczestniczyły w 2033 interwencjach, z których 1994 odbyły się na terenie powiatu. Powiatowa straż wzywana była do 517 pożarów. Zazwyczaj były to pożary małe. Odnotowano 1288 zagrożeń miejscowych, najczęściej związanych z anomaliami pogodowymi oraz wypadkami komunikacyjnymi. Pojawiały się również wezwania niezasadne - tzw. fałszywych alarmów było w roku ubiegłym aż 189. KP PSP przeprowadziła na terenie powiatu 128 kontroli w 158 obiektach (budynkach użyteczności publicznej, budynkach zbiorowego zamieszkania, budynkach wielorodzinnych i produkcyjno-magazynowych oraz na terenach leśnych).
Działalność legionowskiej KP PSP to także realizacja zdań edukacyjno-szkoleniowych. Z sali edukacyjno-szkoleniowej „Iskierka” skorzystało 1 059 osób. Zrealizowano także kampanie społeczne, pokazy i wycieczki. Ponadto zorganizowano 26 ćwiczebnych ewakuacji szkół podstawowych.
W ubiegłym roku Powiat Legionowski przekazał milion złotych na realizację inwestycji związanej z budową nowej strażnicy w Legionowie. Ponadto przekazał materiały i środki do usuwania rozlewisk substancji ropopochodnych na drogach o łącznej wartości 13 236,85 zł.
Przez cały ubiegły rok strażacy podnosili swoje kompetencje i pozyskiwali nowe umiejętności uczestnicząc w ćwiczeniach. Szkolili się zarówno strażacy z legionowskiej komendy, druhowie z OSP oraz strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej.
Podczas sesji podsumowano także działalność Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego terenu. Funkcjonuje tu 15 jednostek OSP, z których 11 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Swoją wiedzą i odwagą służy około 750 osób. W ubiegłym roku zastępy OSP uczestniczyły w ponad 1660 interwencjach, czyli druhowie wsparli większość interwencji strażaków.

WOPR
W 2019 roku Legionowski WOPR podjął 19 akcji w stosunku do osób tonących – 14 osób udało się uratować, pięć utonęło. Podjęto 194 czynności z zakresu pierwszej pomocy i medycznych, przeprowadzono 50 ewakuacji z przekazaniem poszkodowanych państwowemu ratownictwu medycznemu. Ratownicy uczestniczyli również w 69 akcjach technicznych. WOPR realizuje także szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego - w zeszłym roku wydał 91 zaświadczeń o pozytywnie ukończonym kursie. Prowadził działalność profilaktyczną i edukacyjną - w warszawach dotyczących bezpieczeństwa na obszarze zbiorników wodnych wzięło udział 1251 osób, głównie uczniów. W sezonie letnim ratownicy WOPR zabezpieczyli trzy kąpieliska na terenie powiatu – w Wieliszewie, Nieporęcie i Serocku.