Sto lat niepodległej Polski
11 listopada 2018
Sto lat niepodległej Polski

We wszystkich gminach powiatu zorganizowano uroczystości i wydarzenia związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Rocznicowym obchodom towarzy­szyły imprezy o różnym charakterze. Odbyły się niepod­ległościowe biegi, koncerty, wystawy i przedstawiania, które były okazją do spotkań i wspólnego świętowania.

W DPS „Kombatant” 7 listopada br. odbyła się uroczystość, podczas której wystąpił zespół Erin z koncertem pieśni patriotycznych oraz uczniowie z Niepublicznego Europejskiego Gimnazjum Językowego w Legionowie z prezentacją pt.  „Historia mieszka w ludziach”.

11 listopada br. w koście pw. Św. Józefa Oblubieńca w Legionowie odbyła się uroczysta msza święta za Ojczy­znę. Następnie delegacje samorządo­we, przedstawiciele instytucji, szkół, organizacji społecznych złożyli kwia­ty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Powiat Legionowski reprezentował członek zarządu Michał Kobrzyński. Wieczorem w sali widowiskowej legionowskiego ratusza odbył się V Przegląd Pieśni Patriotycznej „Viva Polonia”.

W programie nieporęckich obchodów znalazły się msza święta, pokazy sprzętu wojskowego, i apel pamięci. Delegacje złożyły kwiaty w miejscach pamięci. Wspólne ośpiewano pieśni patriotyczne. Wieczór zakończył się pokazem fajerwerków. 10 listopada br. chętni przebyli trasę III Biegu Niepodległości,  a wieczorem obejrzeć można było spektakl  pt. „Gałązka Rozmarynu” w wykonaniu Teatru Obrzędowego.

W samo południe 11 listopada br., po uroczystej mszy świętej, na serockim rynku odśpiewano hymn w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, odczytano apel pamięci i złożono wiązanki pod tablicą pamiątkową.

Wieliszew stulecie wolności uczcił zapraszając mieszkańców do udziału w IV Biegu Niepodległości, który wystartował w Janówku Pierwszym i XVIII Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich. 11 listopada odbyły się oficjalne uroczystości: msza w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Janówku Pierwszym, odsłonięcie pomnika Ojców Niepodległości obok Urzędu Gminy oraz popołudniowy rocznicowy koncert Orkiestry Sinfonia Viva oraz Chóru Akademickiego SGGW. Obchody zakończył pokaz sztucznych ogni.

W Jabłonnie gminne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości również przybrały formę wydarzeń patriotycznych, kulturalnych, historycznych i sportowych. Inauguracją obchodów było posadzenie pamiątkowego Dębu Niepodległości w parku za Urzędem Gminy.

Fot. Urząd Miasta Legionowo

Legionowskim obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszyła inscenizacja historyczna z udziałem marszałka Józefa Piłsudskiego we własnej osobie