20 lat Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”
10 listopada 2018
20 lat Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”

Wieliszewskie „Promyki” są kulturalną wizytówką swojej gminy, powiatu, a właściwie całego Mazowsza. Jubileusz 20-lecia działalności zespołu został połączony z 18. Festiwalem Pieśni i Tańców Polskich.

Obecnie wieliszewski Zespół Tańca Ludowego „Promyki” liczy ponad 170 osób, ale przez jego szeregi przeszło w całej historii działalności grubo ponad tysiąc tancerzy. Z okazji trwającej ponad 2,5 godziny jubileuszowej gali, która odbyła się 10 listopada br., na hali sportowej w Wieliszewie, zaprezentowało się pięć grup wiekowych oraz liczna rzesza byłych członków zespołu. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała tańce, pieśni i zabawy z kilkunastu regionów Polski – w tym dwa premierowe układy. Grupa dziecięca przedstawiła „tańce i zabawy podlaskie”, natomiast grupa młodzieżowa – „tańce górali spiskich”. Z okazji jubileuszu „Promyki” cieszyły się również wydaną przez siebie płytą muzyczną „Jak w Kalejdoskopie”.

Oczywiście 20-lecie „Promyków” zostało uhonorowane przez wiele instytucji. Dużym wyróżnieniem jest przyznanie zespołowi tytułu Zasłużony dla Gminy Wieliszew. Z kolei Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” obdarował „Promyki” bezpłatnymi warsztatami dla 50 osób. Prestiżowym wyróżnieniem jest włączenie wieliszewskiego zespołu do grona członków polskiej sekcji CIOFF – międzynarodowej organizacji zrzeszającej grupy folklorystyczne. „Promyki” są pierwszym w historii zespołem, który otrzymał to wyróżnienie bez sekcji muzycznej.

Gratulacje z okazji jubileuszu złożyli m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i starosta legionowski Robert Wróbel. Ponadto Powiat Legionowski wsparł finansowo organizację uroczystych obchodów.