Stulecie łącznościowców
12 września 2019
Stulecie łącznościowców

Obchody 100-lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu zorganizowano 12 września w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. W wydarzeniu uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona CSŁiI  gen. bryg. Heliodora Cepy oraz w miejscu pamięci, poświęconemu mjr. Konstantemu Radziwiłłowi. Następnie w Kościele Garnizonowym w Zegrzu odprawiono nabożeństwo, po którym odsłonięto, ufundowaną przez Powiat Legionowski, tablicę upamiętniającą ten jubileusz.

W ramach obchodów przeprowadzony został uroczysty apel, podczas którego wręczone zostały wyróżnienia dla żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej oraz innych zasłużonych osób. Zespół akrobacyjny "Biało-czerwone Iskry" wykonał przelot „Flaga”. Obecny podczas obchodów minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił i podpisał koncepcję tworzenia wojsk cyberprzestrzeni oraz zapowiedział utworzenie nowej Szkoły Podoficerskiej WOT „SONDA” w Zegrzu. Szef MON odznaczył także córkę patrona Centrum gen. bryg. Heliodora Cepy Zofię Potkowską Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz wręczył odznaczenia resortowe żołnierzom Centrum.

Tego dnia na terenie CSŁiI odbył się również Dzień Otwartych Koszar, podczas którego przybyli mogli obejrzeć wojskowy sprzęt bojowy, wystawę „Ośrodki szkolenia kadr łączności Wojska Polskiego w Zegrzu” oraz występy artystyczne, a także skosztować wojskowej grochówki.

Od stu lat Zegrze jest ważnym miejscem szkolenia łącznościowców na potrzeby Wojska Polskiego. Przez lata funkcjonowania Centrum przeprowadzono szereg prac naukowo-badawczych, wdrożono nowe rozwiązania w sprzęcie oraz systemach łączności. Rozbudowywano bazę szkoleniową i logistyczną, co umożliwiło doskonałe wykształcenie blisko 90 tys. oficerów, podoficerów i szeregowych.

Powiat Legionowski ufundował pamiątkową tablicę z okazji stulecia szkolenia kadr łączności. Jej odsłonięcia w Kościele Garnizonowym w Zegrzu dokonał wicestarosta Konrad Michalski. Na z zdjęciu z komendantem CSŁiI w Zegrzu płk. dr. Ireneuszem Furą

Minister Mariusz Błaszczak w towarzystwie  Zofii Potkowskiej i najmłodszego żołnierza Centrum odsłonił pomnik, powstały dla upamiętnienia i oddania hołdu pokoleniom łącznościowców

Fot. K. Baran, oficer prasowy CSŁiI