Tanecznie i smacznie na lato
25 czerwca 2024
Tanecznie i smacznie na lato

23 czerwca na terenie remizy OSP Kałuszyn zorganizowano wydarzenie pn. „Roztańczona Gmina Wieliszew - tradycyjna potańcówka na początek lata”. To muzyczne rozpoczęcie wakacji, którego współorganizatorem był Powiat Legionowski, miało na celu kultywowanie powoli zapominanych tradycji lokalnych.

Do tańca przygrywała folkowa Kapela Niwińskich, a w repertuarze znalazły się utwory odtworzone na podstawie przekazów i materiałów archiwalnych. Można było posłuchać oraz zatańczyć w rytm melodii, które kiedyś funkcjonowały w tym regionie – drabanta, miotlarza, kowala. Nie zabrakło też polki, oberka i mazura. Muzyce i tańcom towarzyszyła pogadanka o tradycjach muzycznych. Zgromadzonych zachwyciła ponadto obecność Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, którego członkowie zaprosili do udziału w warsztatach tanecznych. Posilić się można było w tradycyjnie zaaranżowanym stoisku kulinarnym, gdzie serwowano potrawy regionalne tzw. Mazowsza Leśnego. Przepisy na nie można znaleźć w publikacji „Wieliszew na talerzu -zbiór przepisów Ziemi Wieliszewskiej” wydanej przez organizatora imprezy - Koło Gospodyń Wiejskich „Kałuszyńskie Smaki”. Biesiady przy pierogach sójkach, kartaczach, żurze i bigosie kałuszyńskim mieszkańcy nie zapomną długo.
Wydarzenie zostało wsparte przez Stowarzyszenie Wspierania Folkloru Mazowsze Leśne oraz Zespół Tańca Ludowego "Promyki". Powiat Legionowski reprezentował członek Zarządu Marcin Fabisiak.