Terytorialsi wznawiają rekrutację
10 czerwca 2020
Terytorialsi wznawiają rekrutację

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wznawia nabór nowych ochotników w swoje szeregi.

W momencie pojawienia się w naszym kraju pandemii spowodowanej koronawirusem, 5. Brygada musiała zmienić swój model działania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Pomimo obecnej sytuacji sanitarno-epidemicznej, mazowieccy terytorialsi rozpoczęli stopniowe odmrażanie szkoleń zarówno rotacyjnych, które odbywają się w weekendy, jak i szkoleń dla nowych ochotników.
Najbliższe szkolenie podstawowe rozpocznie się 3 lipca i zakończy przysięgą wojskową 18 lipca, kolejne zaplanowane są w następujących terminach: 22.08-06.09, 14-29.11.2020

Dla kogo WOT
O przyjęcie w szeregi WOT mogą ubiegać się rezerwiści oraz osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych). Podstawowe wymagania to m.in.: obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego.

System szkolenia
Proces szkolenia Terytorialsa rozpoczyna się od 16–dniowego szkolenia podstawowego, które jest przeznaczone dla osób nie mających wcześniej do czynienia z wojskiem. Dla żołnierzy rezerwy przeznaczone jest szkolenie wyrównawcze trwające 8 dni. Oba szkolenia otwierają 3-letni cykl. W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale np. saper, medyk itp. Trzeci rok to szkolenia zgrywające pododdziały. Po zakończeniu trzyletniego cyklu szkoleń, obie grupy żołnierzy spotykają się razem, aby szkolić się w systemie rotacyjnym w ramach tzw. „wspaniałych dwunastek”, czyli sekcji lekkiej piechoty. W sumie w ciągu trzech lat, wszyscy żołnierze OT muszą odbyć ponad 124 dni szkoleniowych.

Dołącz!
Pierwsze kroki należy skierować do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej dla swojego miejsca zamieszkania. 5. Brygada współpracuje z siedmioma WKU. Mieszkańcy powiatu legionowskiego, wołomińskiego oraz prawobrzeżnej Warszawy powinni zgłosić się do WKU Warszawa Praga lub WKU Warszawa Śródmieście. Od momentu złożenia wniosku do czasu odebrania karty powołania czekają kandydata badania lekarskie i psychologiczne, zapoznanie z brygadą oraz komisja kwalifikacyjna. Jeżeli proces kwalifikacyjny przejdzie pomyślnie, zostanie powołany do pełnienia służby w 54. Batalionie Lekkiej Piechoty w Zegrzu Płd. wchodzącym w skład 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.