Walczą z bezładem
16 sierpnia 2021
Walczą z bezładem

16 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej, stworzonej przez powiat i gminy, której zadaniem jest przeciwdziałać nadmiernie intensywnej zabudowie na terenach przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne.

Pomysł bliskiej współpracy powiatu i gmin jest odpowiedzią na coraz liczniejsze próby intensyfikowania zabudowy na obszarach, gdzie plany miejscowe przewidują powstawanie domów jednorodzinnych. Zapisy prawa budowlanego są przez deweloperów wykorzystywane, by w takich miejscach lokować zabudowę szeregową, a następnie omijać normatywy wielkości działek budowlanych ustalone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. W wyniku współpracy legionowskiego starostwa i urzędów gmin wnioski o pozwolenie na budowę są niezwykle wnikliwie analizowane pod kątem wielkości nieruchomości, na której ma powstać budynek, jak również liczby budynków, które inwestor chce wybudować. Do treści decyzji o pozwoleniu na budowę dodano też zapis, który jasno wskazuje, że decyzja ta nie przesądza o późniejszych możliwościach podziału nieruchomości.

Podczas spotkania zostały omówione przepisy powodujące najwięcej wątpliwości interpretacyjnych, urzędnicy wymienili się doświadczeniami i praktykami w czytaniu zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz podtrzymali dotychczasowe stanowisko w zakresie możliwej liczby budynków na działce i wymaganej powierzchni nieruchomości pod inwestycję.