101. rocznica Cudu nad Wisłą
16 sierpnia 2021
101. rocznica Cudu nad Wisłą

101 lat temu, 15 sierpnia 1920 roku, stoczono Bitwę Warszawską, jedną z najważniejszych batalii w historii Europy. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie oraz obchody przypadającego w tym dniu Święta Wojska Polskiego zorganizowano w kilku miejscach na terenie powiatu.

Bez wątpienia uroczystości w gminie Nieporęt miały najbardziej rozbudowany charakter. Zainaugurowano je 14 sierpnia złożeniem kwiatów przy pomniku na Placu Wolności w Nieporęcie, pomniku Legionistów marsz. Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach oraz przy grobie Nieznanego Żołnierza na ul. Nowolipie. Główne obchody zorganizowano pod pomnikiem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Po Mszy św. polowej, odczytaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty. Dzień później odprawiono Mszę świętą w kościele NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym oraz złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Legionowskie obchody 101. rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego obejmowały Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego. Powiat Legionowski reprezentowali wicestarosta Konrad Michalski oraz radny Rady Powiatu Zenon Kuska.
Wieczorem w kinie plenerowym zorganizowano pokaz filmów „Cud nad Wisłą” oraz „Miasto 44”.

Na terenie gminy Serock są dwa miejsca pamięci – mogiły wojenne – związane z walkami w sierpniu 1920 roku. Na cmentarzu parafialnym w Woli Kiełpińskiej znajduje się grób sierż. Kazimierza Kozłowskiego, który poległ w Szadkach 17 sierpnia 1920 r., a na cmentarzu w Serocku znajduje się mogiła trzech żołnierzy poległych także 17 sierpnia: strz. Mariana Podczaskiego, strz. Walentego Rogackiego oraz strz. Sylwestra Rożewskiego. Mogiła serocka jest jednocześnie grobem symbolicznym dla dwudziestu pięciu innych żołnierzy. W obu tych miejscach wiązanki złożył burmistrz Artur Borkowski. Obchody uzupełniła Msza św. odprawiona w kościele garnizonowym w Zegrzu.
Na stronie internetowej Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku ukazał się tekst, w którym oprócz przebiegu walk przypomniano, w jaki sposób kultywowana jest pamięć o bohaterach Bitwy Warszawskiej, a na profilu Izby na Facebooku udostępniony został film zrealizowany z okazji zeszłorocznej 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W gminie Wieliszew uroczystości zorganizowano w Olszewnicy Starej, na które złożyły się Msza św. polowa, Apel Pamięci w wykonaniu 32. wieliszewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości. Mieszkańcy mogli wziąć udział w pikniku rodzinnym przy Domu Wiejskim.