Wierzba dla Muzeum
18 września 2020
Wierzba dla Muzeum

Muzeum Historyczne w Legionowie po raz kolejny zostało docenione za swoją działalność wystawienniczą w XIV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”, zdobywając pierwszą nagrodę w kategorii „Najciekawsze wystawy zorganizowane na Mazowszu w 2019 roku przez mniejsze muzea”.

Wyróżniono wystawę czasową pt. „Nad głowami sosny szumiące. 100. rocznica nadania nazwy Legionowo”, która została zorganizowana w Filii „Piaski”, inaugurując w marcu 2019 roku miejskie obchody 100-lecia nadania nazwy Legionowo. Ekspozycja została objęta honorowym patronatem starosty legionowskiego oraz prezydenta miasta Legionowo.

Muzeum Historyczne w Legionowie prestiżową „Wierzbę” otrzymywało już wcześniej za wystawy stałe „Dzieje Legionowa 1877–1990” (II miejsce w 2017 r.), „De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego” (III miejsce w 2015 r. ) oraz „W krainach lodu i książek. Rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach” (I miejsce w 2013 r.). W 2018 roku kapituła konkursu wyróżniła publikację muzealną pt. „Ludność żydowska w Legionowie i jej Zagłada”.

Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych placówek muzealnych, wyróżnienie oraz nagrodzenie najciekawszych zdarzeń przez nie opracowanych i realizowanych, a także promocję muzeów oraz całego województwa mazowieckiego.