Twórczo na Wielkanoc
29 marca 2024
Twórczo na Wielkanoc

Koło Gospodyń Wiejskich „Etatowe Kury Domowe” w Wieliszewie zorganizowało wielkanocne warsztaty rękodzielnicze w ramach projektu: „Wielopokoleniowe Warsztaty Rękodzielnicze: Łączenie tradycji z nowoczesnością w lokalnej społeczności”. Powiat Legionowski współfinansował to przedsięwzięcie.

Warsztaty tworzenia ozdób wielkanocnych tradycyjnymi metodami rękodzielniczymi to przedsięwzięcie, które miało na celu przede wszystkim znalezienie pomostu między tradycją a nowoczesnością w lokalnej społeczności. Prowadzącym zajęcia zależało na promocji kultury i sztuki przy jednoczesnej integracji wielopokoleniowej, co udało się już przy pierwszym spotkaniu, w czasie którego najmłodszy uczestnik miał 6 lat, a najstarsza uczestniczka ponad 60 lat.

W efekcie prac powstały robione na szydełku koszulki na jajka oraz palmy wielkanocne, a na ostatnim spotkaniu uczestnicy wykonali szyte zające. – Rękodzielnicze inicjatywy pozwalają na zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. W dobie nieustającego postępu technologicznego wszelkie prace manualne umożliwiają zwrócenie uwagi na piękno wynikające z naszych tradycji przy jednoczesnym wykorzystaniu nowych technologii do promocji działań – mówi Aleksandra Turku, prezeska KGW „Etatowe Kury Domowe”.

Od 22 marca w nowo powstałym Centrum Społeczno-Kulturalnym w Wieliszewie można podziwiać wystawę prac wykonanych w trakcie warsztatów. „Etatowe Kury Domowe” serdecznie zapraszają do śledzenia swoich social mediów: https://www.instagram.com/etatowekurydomowe/ oraz https://www.facebook.com/etatowekurydomowe