4 lutego 2010
Wspieramy dzieci z autyzmem

W środę (3 lutego br.) Starosta Legionowski, Wicestarosta oraz Skarbnik gościli w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Celem wizyty było podpisanie umowy o dofinansowanie projektu „Powiatowe Przedszkole – wspieranie rozwoju dzieci z autyzmem oraz dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i z niepełnosprawnościami sprzężonymi”.

Projekt złożony w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w ramach Priorytetu IX, Działania 9.1, Poddziałania 9.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki po ocenie przez dwóch niezależnych członków Komisji Oceny Projektów uzyskał 112 punktów na 120 możliwych i tym samym znalazł się na 2 miejscu listy rankingowej. Jest to niewątpliwy sukces z uwagi na ogromne zainteresowanie konkursem. Do MJWPU z całego województwa wpłynęły aż 164 wnioski, które podlegały ocenie merytorycznej.

W ramach projektu sfinansowane zostaną działania skierowane do niepełnosprawnych dzieci uczęszczających do prowadzonego przez powiat Przedszkola Specjalnego. Ponadto w ramach projektu w roku 2010 i 2011 uruchomione zostaną dodatkowe nabory dzieci z autyzmem. Oprócz ramowego programu nauczania zorganizowane zostaną dla nich bezpłatne zajęcia specjalistyczne m.in.: hipoterapia, muzykoterapia, rehabilitacja ruchowa, gimnastyka korekcyjna, logopedia, integracja sensoryczna oraz terapia pedagogiczna. Wsparciem projektu objęci zostaną również rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola, dla których zorganizowane zostaną grupy wsparcia, warsztaty oraz konsultacje indywidualne z pedagogiem i psychologiem. Projekt przyczyni się również do podniesienia świadomości społeczności lokalnej w zakresie korzyści płynących ze wczesnej edukacji przedszkolnej.

Projekt realizowany będzie od marca 2010 do września 2013 roku wspólnie z Partnerem - Fundacją „Promień Słońca”. Przyznana kwota dofinansowania wynosi 803 595,17 zł co stanowi 98,5% całkowitej wartości projektu, która opiewa na kwotę 815 832,66 zł. Już w marcu na konto powiatu wpłyną pierwsze środki na realizację w/w projektu.