24 lutego 2006
Ostatni dzwonek
Wykorzystanie środków finasowych przez Polskę w ramach Programu Operacyjnego Transport wyniosło od 2004 roku około 2%.

Unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner powiedziała w czwartek w Łodzi, iż zamierza rozmawiać z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem o stopniu wykorzystania przez Polskę pieniędzy z UE na rozbudowę dróg i szlaków kolejowych.

W środę Komisja Europejska ostrzegła, że Polska do końca roku może definitywnie utracić prawie 90 mln euro, które Bruksela przyznała na ten cel w 2004 roku. Z puli 270 mln euro, dostępnych dla Polski w 2004 roku na projekty w ramach Programu Operacyjnego Transport, Polska wykorzystała do tej pory około 2 proc. - poinformował wysokiej rangi urzędnik Dyrekcji Generalnej ds. Regionalnych Komisji Europejskiej.

D. Hubner nie dopuszcza myśli, żeby Polska nie wykorzystała tej kwoty. Będzie na ten temat rozmawiała m.in. z premierem. Chce uświadomić wszystkim odpowiedzialnym za te pieniądze osobom, że "to wezwanie transportowe należy potraktować bardzo poważnie i że w tym roku należy przedstawić faktury zatwierdzone przez ministra finansów na ok. 90 mln euro, aby tych pieniędzy nie stracić".

"To jest ostatni dzwonek, aby wydać te kwoty" - mówiła na spotkaniu z dziennikarzami. Dodała, że unijne pieniądze, to ogromna szansa dokończenia w naszym kraju "podstawowej modernizacji gospodarczej", w tym w szczególności infrastruktury, która jest szczególnie ważna dla konkurencyjności regionów.

Źródło: www.pap.com.pl