7 lutego 2008
Pieniądze popłyną do samorządów...

Wczoraj Minister Rozwoju Regionalnego i Zarząd Województwa Mazowieckiego podpisali porozumienie, dzięki któremy samorządy wojewódzkie będą mogły otrzymać środki na realizację regionalnych programów operacyjnych.

Kontrakt Wojewódzki dla Województwa Mazowieckiego podpisali Minister Rozwoju Regionalnego - Elżbieta Bieńkowska i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wicemarszałek Stefan Kotlewski w imieniu Zarządu Województwa. Podpisany dokument stanowi podstawę do rozpoczęcia procedury przekazywania samorządom województw środków finansowych na realizację regionalnych programów operacyjnych.

Kontrakt Wojewódzki jest dokumentem, na mocy którego Minister Rozwoju Regionalnego zobowiązuje się do przekazania na realizację RPO WM środków z budżetu państwa pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego do wysokości 1 831 496 698 EUR oraz innych środków z budżetu państwa, przeznaczonych na realizację projektów objętych pomocą publiczną do wysokości 112 959 067 EUR. Środki na realizację RPO zostaną przekazane Samorządowi Województwa w formie dotacji rozwojowej.

Przedmiotem Kontraktu jest określenie zasad i warunków dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013. Określa on również kwotę dofinansowania zadań realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Dla samorządów niższego szczebla, czyli powiatów i gmin, oznacza to, że wkrótce rozpoczną się konkursy, dzięki którym będzie można pozyskać środki z funduszy strukturalnych na projekty inwestycyjne.