23 lutego 2007
Stypendia - Euroedukacja

Już po raz trzeci powiat Legionowski rozpoczyna realizację Działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego – wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne. W roku szkolnym/akademickim 2006/2007 realizowane będą dwa projekty.

Foto

Pierwszy z nich "Edukacja bez barier – program stypendialny Powiatu Legionowskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2006/2007” dotyczy 134 uczniów z pięciu szkół znajdujących się na terenie Powiatu. W projekcie bierze udział: 42 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Legionowie, 30 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dębem, 9 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie i 53 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku. Każdy uczeń otrzyma wsparcie w wysokości 1500 zł, wypłacane w transzach uzależnionych od terminów wpływania poszczególnych transz na konto Powiatu Legionowskiego. Program stypendialny jak co roku współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego (67,84 %) i Budżetu Państwa (32,16%), a całość kwoty dofinansowania wynosi 201 000 zł. Nowością w stosunku do „starych projektów” jest odstąpienie w całości programu od zasady refundacji, w praktyce oznacza to, że stypendium wypłacane jest w formie finansowej na podstawie obecności uczniów na zajęciach.
W regulaminie przyznawania i przekazywania stypendiów został wyznaczony limit godzin nieusprawiedliwionych wynoszący obecnie 10 % wszystkich godzin lekcyjnych. Po przekroczeniu tego terminu uczeń zostaje skreślony z listy stypendialnej, a na jego miejsce powołany zostaje uczeń z listy rezerwowej.
Drugi projekt „Euroszansa – program stypendialny dla studentów Powiatu Legionowskiego w roku akademickim 2006/2007” obejmuje pomocą 30 studentów z terenów wiejskich naszego Powiatu. Pomoc dla studenta to 2000 zł wypłacanych tak, jak w przypadku uczniów w kolejnych transzach. Projekt dla studentów współfinansowany jest również z Europejskiego Funduszu Społecznego (75%) i Budżetu Państwa (25 %), a całość kwoty dofinansowania wyniosła 60 000 zł.
W chwil obecnej, do Instytucji Wdrażajacej zostały wysłane wnioski o płatność i z chwilą wpłynięcia pierwszych transz Powiat rozpocznie wypłaty.