6 lutego 2007
Kino Lektur Szkolnych

Ponad 900 młodych widzów uczestniczyło w prawie 40 projekcjach filmów wyświetlanych przez MOK w Legionowie w ramach działającego od początku ubiegłego roku Kina Lektur Szkolnych.

Na początku 2006 roku Miejski Ośrodek Kultury powołał do życia Kino Lektur Szkolnych. Z tej propozycji skorzystało dotychczas ponad 900 uczniów, którzy uczestniczyli w prawie 40 projekcjach filmowych. Projekt ma przede wszystkim służyć edukacji młodych ludzi – prezentowane były głównie ekranizacje dzieł literackich oraz obrazy prezentujące poszczególne epoki w rozwoju sztuki. W tym zakresie Kino Lektur Szkolnych jest doskonałą pomocą naukową – szczególnie dla polonistów, wychowawców i katechetów. Jednak współczesna szkoła to nie tylko edukacja. Pedagodzy coraz częściej sięgają po rozrywkę jako skuteczne narzędzie wychowawcze. Sprzyjają temu dni szczególne, takie jak: Dzień Edukacji Narodowej, walentynki, Mikołajki, pierwszy dzień wiosny… Również przy takich okazjach Miejski Ośrodek Kultury prezentował młodym widzom filmy – w tym przypadku rozrywkowe.
Cena jednego biletu na film prezentowany w ramach Kina Lektur Szkolnych wynosi 4 zł, co stanowi konkurencję dla placówek warszawskich. Tym bardziej, że MOK pomyślał o promocjach dla szkół najbardziej zainteresowanych nowymi formami edukacji - co czwarta projekcja jest nieodpłatna.
Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie dysponuje salą i sprzętem (projektor multimedialny oraz profesjonalny ekran), które pozwalają prezentować filmy w warunkach zbliżonych do kinowych. W projekcji może uczestniczyć jednocześnie 50 osób.

Szkoły, które dotychczas skorzystały z propozycji Kina Lektur Szkolnych:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika– 14 projekcji – ok. 350 widzów
Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II – 6 projekcji – ok. 120 widzów
Powiatowy Zespół Szkół Specjalnych – 6 projekcji – ok. 120 widzów
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 – 4 projekcje – ok. 100 widzów
Gimnazjum nr 3 – 4 projekcje – ok. 100 widzów
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej – 2 projekcje – ok. 60 widzów
Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Siwińskiego – 1 projekcja – 25 widzów
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego – 1 projekcja – 30 widzów