16 marca 2007
Kaufland na Piaskach?

Kontrowersyjna i wywołująca protesty okolicznych mieszkańców sprawa sprzedaży firmie KAUFLAND działki sąsiadującej z osiedlem Piaski przez Wojskową Agencję Mieszkaniową w Legionowie ma swój dalszy ciąg. Społeczność osiedla nie traci nadziei i stara się zabezpieczyć swoje interesy, szukając poparcia w tych dążeniach – także u władz samorządowych.

15 marca 2007 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Legionowie odbyło się spotkanie przedstawicieli mieszkańców osiedla „Piaski” ze Starostą Janem Grabcem.
W spotkaniu uczestniczyli ze strony mieszkańców Zygmunt Salata – Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla „Piaski”, Małgorzata Grzybowska – Gołoś – Sekretarz Rady Osiedla „Piaski” i członkini Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Zegrzyńska 39, Jolanta Gurbiel – Przewodnicząca Zarządu Budynku Nr 35, Longin Bojanowski – Zastępca Prezesa Rady Osiedla, Stanisław Dźwilewski – Przewodniczący Zarządu Budynku Nr 37 oraz Józef Dziwisz – Radny Rady Miasta Legionowo. Powiat Legionowski reprezentowali Starosta Jan Grabiec oraz Mirosława Wypych – Kierownik Referatu Architektury.

Spotkanie z mieszkańcami os. Piaski

Spotkanie dotyczyło planowanej przez Kaufland budowy marketu, który miałby powstać na działce zakupionej przez tę firmę od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Legionowie, a zostało zorganizowane z inicjatywy Starosty w odpowiedzi na pismo skierowane do niego przez Społeczną Radę Wspólnot Mieszkaniowych Osiedla Piaski w Legionowie.
- Jako urzędnik muszę zachować bezstronność w sytuacjach, kiedy następuje konflikt interesów mieszkańców i inwestora, i działać w ramach obowiązujących przepisów prawnych. Z drugiej jednak strony jestem przedstawicielem lokalnej społeczności, wybranym w demokratycznych wyborach i powołanym do reprezentowania mieszkańców. Dlatego też w ramach dostępnych mi środków będę pomagał Państwu w ochronie interesów mieszkańców osiedla w trakcie negocjacji z inwestorem i na etapie wydawania pozwolenia na budowę, które leży w kompetencjach Powiatu. – powiedział Jan Grabiec.

Mieszkańcy osiedla przedstawili swoje obawy, związane ze skutkami wspomnianej inwestycji i jej wpływem na jakość życia lokatorów sąsiadujących z nią budynków. Obawiają się przede wszystkim wzmożonego ruchu pojazdów – spowodowanego zarówno przez klientów centrum handlowego, jak i związanego z dostawami towaru do marketu. Niepokoi ich również możliwość wybudowania tak dużego obiektu w bezpośredniej bliskości budynków mieszkalnych (Kaufland chce wybudować sklep o powierzchni 4 – 5 tysięcy mkw.) – najbliżej położony w stosunku do granicy osiedla i działki kupionej przez Kaufland budynek jest zlokalizowany zaledwie 4 metry od tej granicy.

Spotkanie z mieszkańcami os. Piaski

Mieszkańcy odbyli już pierwsze spotkania z reprezentantami inwestora przy udziale Prezydenta Legionowa. Uzyskali tam zapewnienia Kauflandu, że pod zabudowę na cele handlowe inwestor przeznaczy 1/2 terenu działki, natomiast na pozostałej części – przylegającej do osiedla – powstaną tereny zieleni i rekreacji dla mieszkańców. Dodatkowo miałyby powstać bariery architektoniczne, zniechęcające do wjeżdżania na teren marketu od strony osiedla. Są to jednak, póki co, deklaracje nie poparte żadnymi dokumentami. W ciągu 4 tygodni od spotkania Kaufland ma przedstawić koncepcję zagospodarowania terenu.

Jan Grabiec zadeklarował pomoc w znalezieniu sposobu uzyskania prawnej gwarancji zabezpieczenia interesów mieszkańców osiedla, jak również swój udział w negocjacjach z Kauflandem, jeśli taka będzie wola społeczności osiedla. Uczestnicy spotkania postanowili pozostawać w stałym kontakcie i wzajemnie informować się o nowych okolicznościach, dotyczących sprawy.