3 kwietnia 2007
Rower znalazł właścicielkę
Edyta Bonius, bo o niej mowa, wykazała się największą wiedzą w konkursie „rowerowym”, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Legionowie. W nagrodę z sali LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie wyjechała nowym „góralem”.

Laureaci obydwu etapów konkursu

Podczas VII Powiatowej Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie odbył się finał powiatowego konkursu wiedzy nt. tras rowerowych na terenie Powiatu Legionowskiego oraz obiektów zabytkowych, historycznych, przyrodniczych zlokalizowanych w ich pobliżu.

Pierwszy etap rywalizacji rozegrał się w szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Spośród kilkuset uczniów, którzy wzięli w niej udział, wyłoniono piętnaścioro finalistów (po troje z każdej ze szkół biorących udział), zaś najlepsza piątka z nich stanęła do zmagań finałowych. Obserwować je mogli wszyscy zgromadzeni na Powiatowej Giełdzie Szkół Ponadgimnazjalnych.

Foto
Nagrody najlepszym wręczali starostowie. Od lewej: wicestarosta Janusz Kubicki i starosta Jan Grabiec.
A nie było łatwo. Uczestnicy finału odpowiadali na pięć serii pytań o zróżnicowanej trudności. Przyznać trzeba, że nikt nie poszedł na łatwiznę i nie wybrał pytania z tych najłatwiejszych za 1 punkt. Dodatkowo trema – konkurs obserwowało kilkuset uczniów odwiedzających giełdę – i hałas w sali pełnej ludzi, który utrudniał skupienie. Zawodnicy stanęli jednak na wysokości zadania i walka była wyrównana. Najlepsza zaś okazała się Edyta Bonius i dzięki temu stała się posiadaczką nowiutkiego błyszczącego roweru, na którym będzie mogła osobiście odwiedzić wszystkie miejsca, które już poznała z mapy i literatury.

Zwyciężczyni konkursu Edyta Bonius przyjmuje gratulacje od Starosty

Wszyscy nagrodzeni – zarówno zwycięzcy etapu szkolnego, jak i finaliści – otrzymali dyplomy i nagrody w postaci plecaków, lornetek, gwizdków z kompasem i termometrem oraz innego sprzętu turystycznego. Wszyscy dostali również egzemplarz mapy Powiatu Legionowskiego z oznaczonymi trasami rowerowymi – profesjonalnie przygotowanego wydawnictwa, bardzo pomocnego cyklistom w ich wycieczkach po naszym terenie. Wręczali je Starosta Jan Grabiec i jego zastępca Janusz Kubicki.

Foto
Nagroda główna i jej szczęśliwa posiadaczka

Foto
Starosta osobiście sprawdził sprawność roweru
Wspaniała atmosfera imprezy wywoływała uśmiechy na twarzach uczestników. Zadowolona i odprężona już Edyta pozwoliła Staroście wypróbować zdobytą nagrodę, dzięki czemu od razu można było stwierdzić, że rower jest sprawny.

Poza satysfakcją finalistów konkurs spełnił jeszcze inną, niezwykle ważną rolę. Zachęcił bowiem młodych ludzi do poznawania topografii, przyrody i zabytków ich Małej Ojczyzny. W niektórych, miejmy nadzieję, na stałe zaszczepił chęć poznawania piękna naszego powiatu i jego historii. Impreza będzie z pewnością kontynuowana w kolejnych latach.