15 maja 2007
"Gorące punkty" w Powiecie

Musisz szybko wysłać przelew, znaleźć w Internecie informację, wysłać maila. Masz przenośny komputer, a w nim kartę sieciową, ale potrzebny Ci dostęp do sieci. Jeśli jesteś akurat w budynku Starostwa Powiatowego w Legionowie, nie sprawi Ci to problemu.

Od pewnego czasu w budynku urzędu powiatowego działają dwa punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu, tzw. hotspoty:
- jeden przy wejściu głównym do budynku w holu i auli Starostwa,
- drugi w Wydziale Komunikacji.

Hotspot (ang. hot spot – „gorący punkt”) to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi ).
Hotspoty są instalowane w miejscach publicznych. Umożliwiają one posiadaczom komputerów przenośnych laptopów i palmtopów wyposażonych w bezprzewodową kartę sieciową standardu 802.11 podłączenie się i dostęp do Internetu. Usługa czasami jest bezpłatna lub też płatność następuje za pomocą karty kredytowej lub zakupienia odpowiedniej zdrapki. Czasami też, gdy dostęp jest bezpłatny, ograniczony bywa zakres dostępnych usług – na przykład tylko do strony WWW instytucji udostępniającej hotspot.
Podstawowym elementem hotspotu jest AP (ang. Access Point) - Punkt Dostępowy. Jest to urządzenie, dokonujące transmisji sygnału analogowego na sygnał radiowy w pasmie ISM umożliwiając w ten sposób świadczenie określonych przez administratora usług np. dostęp do zasobów sieci, udostępnianie połączenia internetowego. Niezabezpieczone otwarte sieci służą jako hotspoty, cieszące się również coraz większą popularnością w Polsce. Sieci bezprzewodowe funkcjonują również w standardzie 802.16. Standard ten wykorzystywany jest do sieci szkieletowych o wysokich przepustowościach.*

Hotspot w legionowskim Starostwie zapewnia klientom urzędu bezpłatny dostęp do sieci z prędkością 512 kB/s. Osoba chcąca połączyć się z Internetem za pośrednictwem tego punktu dostępowego powinna udać się w jedno z miejsc w budynku, w których zlokalizowane są punkty dostępowe i uruchomić komputer. Warunkiem połączenia się z siecią jest działająca i włączona karta sieciowa (bezprzewodowa). W przypadku spełnienia tego warunku system automatycznie wykryje dostępną sieć bezprzewodową o nazwie „Point”.

Uruchomienie bezprzewodowych punktów dostępu do Internetu w urzędzie powiatowym to kolejna inicjatywa, mająca na celu zwiększenie komfortu załatwiania tu spraw.

*źródło: Wikipedia