29 maja 2012
Janosikowe - kara za skuteczność

„Ile kosztuje Janosik?” to kluczowy problem, który stał się podstawą do dyskusji podczas debaty zorganizowanej 28 maja w Pruszczu Gdańskim .

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Koalicji Powiatów: Starosta Legionowski Jan Grabiec , Wicestarosta Warszawski Zachodni Paweł Białecki, gospodarz debaty Starosta Powiatu Gdańskiego Cezary Bieniasz-Krzywiec, a także wójtowie ościennych gmin oraz Senator RP Kazimierz Klejna.
Po prezentacji , która obrazowała wady działania mechanizmu wyrównywania dochodów Jednostek Samorządu Terytorialnego rozpoczęła się żarliwa dyskusja.

"Janosikowe to dolegliwość za pewną skuteczność działania"- tak zobrazowała problem Pani Magdalena Kołodziejczyk Wójt Gminy Pruszcz Gdański.

"Nie powinniśmy się bać mówić głośno o swoich problemach wspierając je argumentami ekonomicznymi oraz prawnymi"- zachęcał zebranych Jan Grabiec.

Na zakończenie głos zabrał Senator RP Kazimierz Klejna, który jak wszyscy zebrani, również widzi potrzebę zmiany dotychczasowej ustawy o wyrównywaniu dochodów JST. Senator zachęcał do zgłaszania opinii, zarówno do Sejmu jak i Senatu ,dotyczących wprowadzenia potrzebnych poprawek .

"Jestem przekonany, że ustawa zostanie zmieniona. To wręcz niedopuszczalne, aby samorządy traciły z powodu swojej aktywności" - podsumował Kazimierz Klejna.

Koalicja Powiatów w Pruszczu Gdańskim

Po debacie przedstawiciele Koalicji Powiatów chętnie odpowiadali na pytania