2 lutego 2012
Konwent w Jabłonnie

We wtorek 31 stycznia w Gminie Jabłonna odbył się Konwent Wójtów, Burmistrza, Prezydenta i Starosty Legionowskiego.

W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z Gmin: Jabłonna, Nieporęt, Serock, Wieliszew, Zakroczym, Prezydent Legionowa, przedstawiciele Legionowskiego Starostwa, a także przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego.

W pierwszej części spotkania Henryk Ruszczyk Burmistrz Gminy Zakroczym przedstawił najważniejsze założenia programu regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. W związku ze zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zasadniczy sposób zmieni się model gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2012 r., a nowy system gospodarki odpadami powinien zacząć działać nie później niż 18 miesięcy od tej daty czyli od 1 lipca 2013 r. Zmiana będzie polegała na tym, że za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie odpowiadała gmina lub związki międzygminne. Zgodnie z ustawą, na potrzeby prowadzenia gospodarki odpadami komunalnymi, terytorium Polski podzielono na tzw. regiony. Regionem gospodarki odpadami komunalnymi będzie obszar liczący co najmniej 150.000 ludzi, choć dopuszczalne będzie także wskazanie, jako regionu jednej gminy liczącej powyżej 500.000 mieszkańców. Podział kraju zostanie formalnie przeprowadzony w ramach wojewódzkich planów gospodarki odpadami. W ramach regionów gospodarki odpadami komunalnymi mają funkcjonować regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych. Będą to zakłady zagospodarowania odpadów o mocy przerobowej wystarczającej do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego co najmniej przez 120.000 mieszkańców spełniające wymagania najlepszych dostępnych technik lub technologii.

W trakcie spotkania poruszone zostały poruszone także tematy związane z funkcjonowaniem komunikacji na terenie powiatu legionowskiego i bieżącą współpracą z ZTM. Samorządowcy wysłuchali również opinii dotyczących opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt w związku ze zmianą ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Konwent odbył się w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie przy ul. Modlińskiej 102.

Foto
Powiat Legionowski reprezentował wicestarosta Robert Wróbel oraz członek zarządu Janusz Kubicki