13 lutego 2013
Bezpieczniejsze drogi

Podczas konsultacji społecznych w sprawie przebudowy ulic Jagiellońskiej, Parkowej i Sobieskiego mieszkańcy największą uwagę przywiązywali do bezpieczeństwa na tych drogach.

Starosta Jan Grabiec, wicestarosta Robert Wróbel i zastępca prezydenta Legionowa Lucjan Chrzanowski zaprezentowali projekt przebudowy ulic, który, przypomnijmy, uzyskał 3.000 000 złotych dofinansowania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Przebudowa zakłada m.in:
- wybudowanie ronda na zbiegu Sobieskiego i Parkowej z bezpiecznymi przejściami dla pieszych, tzw. azylami
- modernizację łuku Sobieskiego-Krakowska na wysokości ul. Lwowskiej z wybudowaniem lewoskrętu we Lwowską
- modernizację ulicy i wybudowanie chodników na Parkowej od strony szkoły do Sobieskiego, i dalej w stronę Krakowskiej
- wybudowanie nowych zatok autobusowych na Parkowej przebudowę chodników i budowę nowych miejsc parkingowych wzdłuż Jagiellońskie
- modernizację skrzyżowania Jagiellońskiej z Piłsudskiego, m.in. poprzez budowę prawoskrętu dla jadących od Przystanku w Piłsudskiego

Spore zainteresowanie zebranych wzbudziła sprawa przejść dla pieszych wzdłuż ul. Sobieskiego. Tędy przechodzą dzieci do ZSP nr 2. Chodzi głównie o przejście przy ul. Gnieźnieńskiej oraz Chrobrego. Starosta zapewnił, że powiat dokładnie zanalizuje możliwości zmian i zaproponuje najlepsze rozwiązania dla bezpieczeństwa przechodniów. Nie zabrakło pytań o ścieżki rowerowe i miejsca parkingowe wzdłuż Jagiellońskiej. Przedsiębiorcy z pawilonu handlowego na rogu Jagiellońskiej i Piłsudskiego byli zaniepokojeni zmniejszeniem chodnika, na którym parkują ich klienci.

Po raz kolejny poruszona została także sprawa budowy przez kolej tunelu pod torami. Mieszkańcy chcieli wiedzieć, kiedy wreszcie inwestycja zostanie zakończona. Zastępca prezydenta Lucjan Chrzanowski poinformował, że według zapewnień PKP tunel ma być gotowy w drugiej połowie roku.

Przebudowa Parkowej, Jagiellońskiej i Sobieskiego ma ruszyć wiosną. Inwestycja będzie na bieżąco monitorowana, wprowadzane w życie będą także wnioski z konsultacji społecznych.