29 marca 2013
O "janosikowym" w publikacji TK

W jednej z publikacji wydanej przez Trybunał Konstytucyjny pt. „FINANSE KOMUNALNE a KONSTYTUCJA” ukazał się tekst starosty legionowskiego dotyczący tzw. „Janosikowego”.

Jan Grabiec w artykule pt. „System wyrównywania dochodów na bazie doświadczeń samorządów powiatowych” ukazuje dysfunkcję systemu wprowadzonego w 2003 roku. Na podstawie danych z Ministerstwa Finansów starosta pokazuje w jaki sposób realnie rozdysponowywane są pieniądze pochodzące z subwencji równoważącej. Udowadnia, że corocznie gromadzone pieniądze z wpłat z tytułu subwencji nie trafiają, tak jak zakładał system, do „biednych” powiatów. Jan Grabiec przedstawia również zagrożenia wynikające z wadliwości tego systemu, z którymi borykają się powiaty ziemskie z całego kraju.
Z pełnym tekstem publikacji można zapoznać się w czytelni Trybunału Konstytucyjnego lub w Starostwie Powiatowym w Legionowie (pok. 505). Zachęcamy do lektury.

Publikacja wydana pod redakcją naukową Huberta Izdebskiego, Aleksandra Nelickiego oraz Igora Zachariasza.