15 maja 2013
Reprezentant powiatów w Naczelnej Radzie Zatrudnienia

Pierwsze w kadencji 2013 - 2015 posiedzenie Naczelnej Rady Zatrudnienia odbyło się wczoraj w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" im. A. Bączkowskiego w Warszawie. Jednym z członków Rady jest starosta legionowski Jan Grabiec.

Jan Grabiec został powołany przez ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza do Naczelnej Rady Zatrudnienia z rekomendacji Związku Powiatów Polskich. Na pierwszym posiedzeniu Rady w nowej kadencji przewidziano wręczenie nominacji jej członkom oraz sprawy organizacyjne, dotyczące trybu i planu pracy w 2013 r. Zebrani będą również zajmować się sprawozdaniami rocznymi z wykonania planu finansowego Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za 2012 rok.

Naczelna Rada Zatrudnienia jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw pracy w sprawach polityki rynku pracy. Została powołana na mocy przepisów ustawy z dnia 29 grudnia 1989 roku o zatrudnieniu. Do zakresu jej działania należy w szczególności inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich, opiniowanie projektu Krajowego Planu Działań, opiniowanie rocznych sprawozdań z działalności Funduszu Pracy, a także ocena racjonalności gospodarki środkami tego funduszu, realizacja zadań określonych w przepisach o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, opiniowanie okresowych sprawozdań z realizacji Krajowego Planu Działań, opiniowanie projektów ustaw dotyczących promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.