15 maja 2013

„Gucio” i „Łapa” w Alei Zasłużonych

W niedzielę 12 maja, na terenie Nadleśnictwa Jabłonna uhonorowano pamięć dwóch wybitnych aktorów, prywatnie wielkich przyjaciół – Gustawa Holoubka i Andrzeja Łapickiego.

 

Aleja Zasłużonych szkółki leśnej w Skierdach jest bogatsza o dwa „wybitne” dęby.  „Gucia” i „Łapę” posadziły Magdalena Zawadzka (wdowa po Gustawie Holoubku) oraz Zuzanna Łapicka.

Las Kultury jest inicjatywą Lasów Państwowych, stworzą go drzewa upamiętniające wybitnych przedstawicieli polskiej kultury i sztuki, są sadzone wspólnie przez artystów i leśników. Każdego roku, jedno z „nowych” drzew poświęcane jest pamięci wybitnej postaci polskiej kultury i sztuki, która niedawno odeszła i nie ma jeszcze tradycyjnego pomnika. „Las Kultury” został zainaugurowany przez zasadzone zeszłej wiosny drzewo poświęcone pamięci Wisławy Szymborskiej.

  Magdalena Zawadzka
Pamięć zmarłych aktorów – Gustawa Holoubka oraz Andrzeja Łapickiego uczczono minutą ciszy. Olgierd Łukaszewicz oraz Paweł Królikowski cytowali fragmenty z książki Gustawa Holoubka i Andrzeja Hausbranda pt. „Teatr jest światem" oraz fragmenty mickiewiczowskiej „Wielkiej improwizacji” z III Części „Dziadów”. Całość uroczystości uświetniła muzyka myśliwska w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich AKTEON. Każdy z uczestników tegorocznego spotkania w ramach „Lasu Kultury” został zaproszony do posadzenia klonu.

W niedzielnej, II edycji „Lasu Kultury” wzięli udział ambasadorzy Lasów Państwowych Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Paweł Królikowski oraz aktorzy: Maja Komorowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Maria Pakulnis, Olgierd Łukaszewicz, Olga Szwed, Andrzej Grabarczyk oraz Andrzej Pągowski. Uroczystość prowadziła aktorka Beata Sadowska.
Zuzanna Łapicka  

Jak informują Lasy Państwowe, każdego roku leśnicy sadzą 500 mln drzew, zalesiając w ten sposób 54 tys. ha. Dzięki tym działaniom w kraju stale przybywa lasów, a Polska plasuje się w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów oraz ich zasobności. Sadzenie Lasu Kultury odbywa się w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy” mającej na celu zachęcenie do częstego odwiedzania polskich lasów.

źródło: www.jablonna.pl
foto: Maciej Pawłowski (www.warszawa.lasy.gov.pl)