15 lipca 2013
Z Kapitanem Wyderką zawsze bezpiecznie

W piątek zakończyły się letnie lekcje nauki pływania dla dzieci i młodzieży zorganizowanych przez legionowskie starostwo w ramach programu „Bezpiecznie na wodzie i lądzie z Kapitanem Wyderką”.

W wakacje nie można się nudzić, nawet jeśli nie wyjeżdża się z miasta.
Projekt pt. „Bezpiecznie na wodzie i lądzie z Kapitanem Wyderką” jest kontynuacją programu „Bezpieczeństwo nad Jeziorem Zegrzyńskim”, realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Legionowie od 2011 roku przy współpracy z Komisariatem Rzecznym Policji.

Do tej pory w programie główną uwagę skupiono na nauce podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pobytu nad wodą oraz udzielaniu pomocy doraźnej. Tę wiedzę najmłodszym mieszkańcom Powiatu Legionowskiego przekazywała specjalnie stworzona postać wyderki przebrana w strój policjanta Komisariatu Rzecznego Policji. W trakcie realizacji programu prowadzono prelekcje na temat bezpieczeństwa w czasie korzystania z wód Jeziora Zegrzyńskiego w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Podczas świąt gminnych na stoisku powiatowym uczono dzieci zapamiętywania telefonów alarmowych oraz rozpoznawania znaków wodnych. Posłużyła do tego specjalnie stworzona duża gra planszowa, w której dzieci były pionkami. Ponadto, na plażach Jeziora Zegrzyńskiego organizowano liczne konkursy promujące zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.

W tym roku, poza Komisariatem Rzecznym Policji do współpracy zaprosiliśmy Ośrodki Pomocy Społecznej z gmin powiatu, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Centrum Szkolenia Policji. Tegoroczny program był skierowany do dzieci i młodzieży - podopiecznych Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu Powiatu Legionowskiego.
W ramach działań sześć 15-osobowych grup złożonych z dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 12 lat, w czasie ferii i wakacji, uczestniczyły w zajęciach nauki pływania.
Wsparliśmy również nowy projekt Legionowskiego WOPR, który wciela w szeregi Młodzieżowej Grupy Ratownictwa Wodnego dzieci w wieku 13-15 lat, szkoląc je tak, by nowi kadeci strzegli bezpieczeństwa nad wodami Jeziora Zegrzyńskiego.

Mamy nadzieję, że tymi działaniami, na plażach wokół Jeziora Zegrzyńskiego będzie jeszcze bezpieczniej.