12 lipca 2013
Jak rozwijać przedsiębiorczość społeczną?

Możliwości w tym zakresie poznali uczestnicy spotkania poświęconego budowaniu partnerstw lokalnych, które będą wspierać przedsiębiorczość społeczną.

Na zaproszenie Starosty Legionowskiego i Prezydenta Miasta Legionowo wczoraj do legionowskiego ratusza przybyli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego,  instytucji rynku pracy, pomocy społecznej, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. Wzięli udział w spotkaniu pt. „Rozwój przedsiębiorczości społecznej w powiecie legionowskim”. Główną kwestią, której poświęcone było spotkanie, były możliwości budowania partnerstwa lokalnego na rzecz przedsiębiorczości społecznej, rozumianej jako działalność, która łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne. Celem partnerstwa ma być ułatwienie działalności centrów integracji społecznej i spółdzielni socjalnych na terenie powiatu.

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta Legionowo zebrali się przedstawiciele Rady Powiatu i Rady Miasta Legionowo, Powiatowego Urzędu Pracy, Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Warszawie,Ośrodków Pomocy Społecznej w Legionowie, Jabłonnie, Wieliszewie i Serocku, Urzędu Miasta Legionowo, Urzędów Gmin w Jabłonnie i Nieporęcie, Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek, Fundacji „Pasja Życia”, Caritas Diecezji Warszawsko - Praskiej, Fundacji „Barka”, Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”, Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko–Własnościowej, Fundacji „Pomost”, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” i Powiatowej Izby Gospodarczej. Podczas spotkania zapoznali się z możliwością budowania systemu wsparcia ekonomii społecznej, w tym tworzenia Centrów Integracji Społecznej czy spółdzielni socjalnych. Ponadto przedstawiono im założenia i działania zaplanowane do realizacji w ramach projektu pn. „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej” (POKL, Priorytet I, Działanie 1.2) realizowanego przez partnerstwo publiczno-społeczne Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich oraz Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka”.
Ważnym punktem spotkania była dyskusja nad kierunkami rozwoju wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej w gminach powiatu legionowskiego, którą poprowadziła Barbara Sadowska, przedstawiciel Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem dokumentu, w którym uczestnicy zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach, których celem będzie powstanie partnerstwa lokalnego na rzecz wspierania podmiotów ekonomii społecznej, czyli m.in. spółdzielni socjalnych i centrów integracji społecznej. Zaplanowano też, że członkowie partnerstwa będą mieli możliwość poznania działania podmiotów ekonomii społecznej podczas wizyt studyjnych w innych regionach Polski.