15 lipca 2013
O janosikowym w TVP

Najpopularniejszy program informacyjny - Wiadomości TVP - nagłośnił problem tzw. „janosikowego”, czyli „podatku” płaconego przez relatywnie bogatsze samorządy na rzecz tych biedniejszych.

Informację telewizja wyemitowała 14 lipca; można ją obejrzeć tu

Temat janosikowego zaczyna się w 13 minucie, 14 sekundzie Wiadomości.

W programie jako przykład najbardziej poszkodowanego samorządu podano powiat legionowski. Sytuację powiatów przedstawił walczący o zniesienie „janosikowego” starosta Jan Grabiec.

Powiat legionowski przed zapłaceniem „janosikowego” w 2012 roku znajdował się na 7. miejscu w rankingu  najbardziej rozwiniętych powiatów. Po zapłaceniu tego „podatku” spadł aż na 274. pozycję, czyli stał się uboższy niż powiaty, które czerpią pieniądze od innych i w założeniu są "ubogie".

Powiat legionowski należy do koalicji samorządów podejmujących działania mające na celu zmianę obciążającego najbardziej rozwinięte regiony podatku. Co prawda „janosikowe” teoretycznie stanowi szansę wsparcia najbiedniejszych powiatów, jednak w rzeczywistości środki pozyskane w ten sposób „rozpływają się” w skali całego kraju i są po prostu przejadane.

Nie ma żadnych mechanizmów kontrolnych nad subwencją przekazywaną m.in przez powiat legionowski.

Mamy nadzieję, że działania koalicji powiatów, której przedstawicielem jest Jan Grabiec w połączeniu z wysiłkami marszałka Adama Struzika czy władz niektórych miast przyniosą konkretny skutek - zmianę niesprawiedliwych zasad rządzących "janosikowym".